Територіальна оборона в Києві – що не поділили Резніков і Кличко

15:07 31.12.2021

На тлі конфлікту з РФ у Києві створюють штаб тероборони. З міністерства оборони лунає критика. Поки політики сперечаються, кияни, як стверджують у КМДА, активно записуються на заняття військової підготовки.

Територіальна оборона в Києві – що не поділили Резніков і Кличко

З 1 січня в Україні вводиться в дію закон “Про основи національного спротиву”, який дозволить створити в Збройних силах України (ЗСУ) окремий рід військ – сили територіальної оборони. Десять тисяч військовослужбовців, які увійдуть у ці війська, займатимуться територіальною обороною, організацією руху опору та підготовкою громадян України до спротиву, пише DW.

Водночас міське керівництво Києва вирішило не чекати, коли сили територіальної оборони ЗСУ будуть створені, й обіцяє вже найближчим часом розгорнути систему територіальної оборони для захисту міста в разі збройної агресії Росії. У січні вже планується провести командно-штабні навчання.

Тероборона – суперечка навколо повноважень

У міністерстві оборони такі дії та заяви київської влади розцінили, як “політичний піар” на темі територіальної оборони й наголосили, що місцева влада не може створювати штаби тероборони, адже це компетенція виключно військових. У відомстві заявляють, що етапи і порядок створення сил територіальної оборони визначаються головнокомандувачем Збройних сил України.

Армія формує структуру Сил тероборони, готує відповідні плани, ставить завдання, призначає командирів, надає зброю. А міські та сільські голови, загалом місцеве самоврядування робить свій внесок у забезпечення належної матеріальної бази. Мають бути приміщення, електрика, вода, тепло, чисті вулиці, вирішені інші супутні питання. І ми вдячні за підтримку, яка вже надається“, – роз’яснив міністр оборони Олексій Резніков.

Втрачений час у створенні сил тероборони

Хто відіграє головну роль у створенні сил територіальної оборони? Це питання викликало гострі політичні дискусії ще до ухвалення закону “Про основи національного спротиву”. Місцеві органи влади воліли очолювати цей процес і аргументували це тим, що тероборона має стояти саме на захисті території, за яку вони відповідають. Натомість їхні опоненти з Офісу президента відповідали, що це може призвести до сепаратизму, тому наполягали, аби створенням Сил тероборони займалися Збройні сили України.

Ми так багато часу втратили в суперечках, хто буде створювати тероборону, замість того, аби напрацьовувати практичну реалізацію, починаючи з кожного села та міста. Зараз у нас реальна загроза вторгнення Росії, і всі політичні мечі мають бути закопані. Потрібно реальні рішення і вже зараз“, – каже голова правління Всеукраїнського об’єднання “Патріот” Ганна Майборода. 

На думку Майбороди, на тлі загрози вторгнення Росії в Україну військові вже мали б взаємодіяти з місцевою владо, аби налагодити систему територіальної оборони. Вона звернула увагу на те, що для реального створення Сил тероборони необхідно ухвалити ще низку нормативних актів. 

Система тероборони буде інтегрована в ЗСУ

Заступник директора департаменту муніципальної безпеки КМДА Михайло Щербина заспокоює, що жодного перетягування ковдри з військовими в питанні формування системи тероборони не буде. Він запевняє, що вже створені структури дадуть можливість ЗСУ швидко сформувати Сили територіальної оборони для столиці.

Як закон набуде чинності і будуть сформовані бригади, то начальником штабу стане керівник бригади від ЗСУ. Все, що є зараз, інтегруватиметься в новостворену систему“, – пояснює Щербина.

На фоні загрози російського вторгнення збільшилась кількість киян, які записуються до територіальної оборони, каже далі Щербина.

Є великий запит: люди телефонують, замість походу в кіно чи кав’ярню на вихідних приходять на заняття з військової підготовки як волонтери. З них десь 10%в – це жінки. Приходять навіть цілими сім’ями. Ми працюємо з комунальними підприємствами міста, співробітники яких теж можуть записуватися в тероборону“, – розповів Щербина.

За його словами, вже укладено до 350 контрактів на проходження служби у бригадах територіальної оборони Києва. Загалом же, для сил територіальної оборони Києва потрібно буде близько п’яти тисяч людей.

Великий Київ у Google News

підписатися