Про це йдеться в ухвалі суду, оприлюдненій в Єдиному реєстрі судових рішень.
Заарештоване майно розташовано за такими адресами: у Києві – проспект Перемоги, 49/2, вул. Олекси Тихого, 70-А, вул. Гарматна, 9, вул. Гарматна, 4, вул. Вадима Гетьмана (вулиця Індустріальна), 2; Черкаська обл., Драбівський р., смт. Шрамківка, вул. Чапаєва, 35.
Суд посилається на підстави для накладення арешту на майно “з метою забезпечення збереження речових доказів та визначення порядку зберігання речових доказів”.
Досудове розслідування у справі №62021000000000970 від 17 листопада 2021 року розпочато за ч. 2 ст. 364 КК України. Відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено на підставі звернення народного депутата України.
За матеріалами провадження, невстановлені досудовим розслідування службові особи Фонду державного майна України вчинили зловживання службовим становищем в інтересах третіх осіб під час приватизації АТ “Перший київський машинобудівний завод”, що спричинило тяжкі наслідки”, – йдеться в ухвалі.
За даними слідства, у серпні-жовтні 2019 року з метою заниження ціни виставленого на приватизацію заводу та усунення потенційних покупців на аукціоні, п’ять будівель “Більшовика” всупереч закону про введення мораторію на примусову реалізацію майна незаконно продали на електронних торгах ДП “СЕТАМ”. Зазначені будівлі купило ТОВ “Агроміл Дистрибьюшн”, яке одразу передало придбану нерухомість в іпотеку ТОВ ФК “Меридіан” на забезпечення зобов’язання за договором позики на суму 30 млн грн.
Таким чином, частина майна “ПКМЗ” була відчужена та передана в іпотеку ТОВ “ФК “Меридіан”.
Згодом, за зверненням “Меридіану”, держвиконавець Драбівського райвідділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Черкаській області, провів опис зазначених будівель заводу, а потім на них наклали арешт. Керівництво “ПКМЗ” подало до суду скаргу на дії держвиконавця із пропущенням 10-денного строку.
За два дні до проведення аукціону (25 жовтня 2021 року) Північний апеляційний господарський суд склав повний текст судового рішення, яким відмовився задовольнити скаргу АТ “ПКМЗ” і визнав усі права на придбане на торгах 7 жовтня 2019 року майно заводу за ТОВ “Агроміл Дистрибьюшн” та ТОВ “ФК “Меридіан”.
Прийняття цього рішення за два дні до проведення приватизаційного аукціону зумовило наявність лише трьох учасників, два з яких, ТОВ “Інвест новація” і ТОВ “ДК “Каскад”, на думку слідства, мали лише технічну роль.
Читайте також: Приватизація “Більшовика”: кошти від “аукціону за 7 хвилин” надійшли до держбюджету
Слідчі зазначають, що службові особи ФДМУ, до посадових обов’язків яких входить реалізація державної політики щодо управління об’єктами державної власності, у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, вчасно не проконтролювали дії керівництва АТ “ПКМЗ” щодо подання до суду скарги на дії державного виконавця.
Аукціон з приватизації пакету акцій у кількості 44 579 720 шт. простих іменних акцій, що становить 100% статутного капіталу АТ “ПКМЗ” був проведений 27 жовтня 2021 року. Стартова вартість аукціону визначена на підставі звіту про оцінку майна станом на 30.09.2020, виконаного ТОВ “Консалтингова компанія “Ессет Експертайз”.
Згідно з матеріалами, статутний капітал ПКМЗ станом на дату оцінки становив 11,14 млн грн і розділений на 44,58 млн шт. простих іменних акцій номінальною вартістю 0,25 грн кожна. Єдиним акціонером АТ “ПКМЗ” є держава в особі Фонду держмайна. Вартість акцій визначалась на підставі вихідної інформації щодо об’єктів оцінки, в тому числі об’єктів нерухомості – будівель та споруд.
За результатами проведення судової експертизи оцінка, наведена у звіті “Ессет Експертай”, не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, методології, методам, оцінювальним процедурам, має значні недоліки, що вплинули на достовірність оцінки.
Читайте також: Шулявський шляхопровід будуватимуть до кінця 2023 року
Зокрема, за даними слідства, звіт не містить пояснень/обґрунтувань, яким чином проведено розбиття загальної площі будівель на виробничо-складські будівлі, будівлі торгового призначення та офісні будівлі. Відповідно до даних звіту, переважна більшість будівель віднесена до виробничо-складських будівель, що суттєво впливає на визначену у звіті вартість нерухомого майна.
Згідно зі звітом, вартість одного квадратного метра загальної площі становить:
- для виробничо-складських будівель – $171/кв. м;
- для офісних будівель – $583/кв. м;
- для торгових будівель – $792/кв. м.
З урахуванням наведеного вище, суб’єктивність розбиття загальної площі будівель за призначенням без надання чіткого алгоритму віднесення будівель до певного типу, дає підстави сумніватись в достовірності визначеної вартості та її об’єктивності.
Переможцем аукціону із запропонованою ціною у 1,429 млрд грн визнано ТОВ “Дженерал Комерс”. При цьому, відповідно до річної фінансової звітності товариства, за 2020 рік його чистий дохід склав 89 400 грн, чистий прибуток – -3,4 млн грн, вартість активів 202,3 млн грн, поточні зобов’язання – 205,7 млн грн.
Переможцем аукціону ТОВ “Дженерал Комерс” не було подано відомостей та підтверджувальних документів щодо кредиторів, що також є порушенням закону про приватизацію державного і комунального майна.
Згідно з листом Головного оперативного управління Державного бюро розслідувань, реальна вартість 100% акцій АТ “ПКМЗ” становить орієнтовно 4,5 млрд грн, оскільки переможець аукціону отримав не лише будівлі заводу, а й фактично 35 га землі біля станції метро “Шулявська”.
Важливо. Заниження вартості акцій у вищевказаний протиправний спосіб дозволило встановити їх стартову вартість на рівні 1,39 млрд грн та надалі здійснити продаж за 1,43 млрд грн збитковій компанії.
Відповідно до постанови слідчого від 20 січня 2022 року, зазначені 44 об’єкти нерухомості визнано речовими доказами у кримінальному провадженні.
Як писав “ВК”, 11 січня 2022 року суд наклав арешт на 100% статутного капіталу ПКМЗ з метою збереження речового доказу.