Студентці, яка вимушено припинила навчання після конфлікту через російську мову, пропонують правову підтримку

Автор: Оксана Тупальська
12:27 12.07.2023

Студентці, яка була вимушена припинити навчання у київському виші після конфлікту з проректором Лубянським, порекомендували звернулися за правовою допомогою. Після тривалого листування з МОН та мовним омбудсменом кореспондент “ВК” звернувся до Міністерства юстиції та отримав відповідь з порадами для студентки Марії Довгополюк, а також інших студентів, якщо ті потраплять у подібну ситуацію.

Студентці, яка вимушено припинила навчання після конфлікту через російську мову, пропонують правову підтримку
Світлодіодне освітлення

Відповідь від Мін’юсту кореспондент надсилає до Емми Антонюк, яка оприлюднила деталі ситуації, що сталася у Вищому навчальному закладі «Київська академія прикладних мистецтв». Як відомо,  студенка, яка навчалася з постраждалою, розповіла, що вступила до Національної академії прикладних мистецтв у Києві. І під час перших зборів ректор Олександр Лубянський запитав, хто проти, аби він говорив російською?  Марічка підняла руку. Педагога це обурило, він спершу сказав їй “не спекулювати українською мовою”, потім почав принижувати дитину та прогнав з зали, де проходили збори.

У хапиті до Міністерства юстиції було зазначено факти, які можуть свідчити про порушення прав людини. А саме тому, що проректор мав значну перевагу над студенткою в ситуації, коли вигнав її за двері кабінету в виші:

  • він на понад 20 років старший за неї за віком, 
  • був на посаді проректора закладу, де вона – студентка 1 курсу
  • вона заплатила за навчання в приватному виші, тому припинення навчання було значною втратою
  • вона є жінкою
  • він в якості доповідача перебував на кафедрі, а студентка була однією зі слухачів у залі

У відповідь у Мін’юсті повідомили, що передали запит до Координаційного центру з надання правової допомоги, а там, відповідно, порекомендували Марії Довгополюк особисто звернутися за правовою консультацією до регіонального центру Мін’юсту за місцем проживання.  

Зважаючи, що студентка повернулася з Києва до Львова, в.о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Оксана Василяка повідомли наступне:

“Для отримання безоплатної правової допомоги можна звертатися до одного із бюро правової допомоги місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, зокрема, до бюро правової допомоги Львівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги:
– «Львівське бюро правової допомоги № 1» (адреса: вул. Генерала Чупринки, 71, м. Львів, телефон: 032 237 08 08, email: [email protected]);
– «Львівське бюро правової допомоги № 2» (адреса: вул. Кульпаківська, 1, м. Львів, телефон: 032 237 08 09, email: [email protected]).
Актуальний режим роботи та адреси бюро правової допомоги зазначені на мапі доступності центрів та бюро правової допомоги за посиланням: https://bit.ly/bpd_buro.
Крім того, отримати безоплатну правову допомогу (зокрема, роз’яснення з правових питань) можливо дистанційно:
за уніфікованим лінком https://linktr.ee/legalaid.gov.ua обравши відповідний онлайн ресурс;
зателефонувавши за Єдиним номером системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні”.

“Безоплатна первинна правова допомога (далі – БППД) – вид державної гарантії, що полягає в інформуванні особи про її права і свободи, порядок їх реалізації, відновлення у випадку їх порушення та порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. БППД включає такі види правових послуг, як надання правової інформації, надання консультацій і роз’яснень з правових питань, складення заяв, скарг та інших документів правового характеру”, – зазначили у відповіді Координаційного центру. 

Додається, що якщо розмір доходів громадянина не перевершує двох розмірів прожиткового мінімуму, він може отримати юридичну підтримку в суді в рамках надання безкоштовної вторинної правової допомоги:

“БВПД включає такі види правових послуг, як захист, здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на БВПД, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами, складення документів процесуального характеру”.

Нагадаємо,  Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь відзвітував про результати проведених заходів державного контролю за застосуванням державної мови Вищим навчальним закладом «Київська академія прикладних мистецтв». Він повідомив, що за результатами заходів державного контролю встановлено факт порушення першим проректором та засновником Вищого навчального закладу. На Лубянського складено адмінпротокол.

Великий Київ у Google News

підписатися