Стан садиби Терещенка дозволяє реставрувати будівлю за доволі швидкий період часу – архітектор

Автор: Любава Лисичкіна
21:41 13.10.2023

Фундація спадщини Терещенків наполягає на обов’язковій реставрації — не реконструкції.

Стан садиби Терещенка дозволяє реставрувати будівлю за доволі швидкий період часу – архітектор

Як вважає архітектор-реставратор Іван Биков, реставрація садиби займе від одного до двох років.

Зараз будинок у занедбаному стані, місцями — аварійний. На думку архітекторів, тріщини з’явились через будівництво готелю Hilton у 2013 році. 

«Якщо будівля втратила 50% або більше своєї автентичності, тоді реставрація уже під сумнівом. У випадку з садибою Івана Терещенка про це абсолютно не йдеться. Тут збережені фасади, автентичний декор на фасадах, об’ємні та планувальні рішення, будівля не надбудована, — зазначає він. — Маємо цілісний комплекс — це не просто якийсь окремий будинок, це повноцінна міська садиба».

Інтер’єри не збереглися. У 1970-х роках тут міняли дах, замість дерев’яних перекриттів встановили бетонні. З декору лишилися тільки незначні металеві елементи. Водночас є чимало фотографій, з якими можна відновити внутрішнє оздоблення.

Нагадаємо, у вересні суд повернув громаді Садибу Терещенків.

Майже 15 років тривала боротьба за збереження білого особняка Терещенків на бульварі Тараса Шевченка, 34 ліворуч від готелю Hilton. За цей час інвестор ВАТ “ЦентрелеватормлинБуд” довів “перлину Києва” до стану напівруїни.

Прокурори вимагали розірвати інвестиційний договір через незаконність його укладення, а також наполягали на поверненні територіальній громаді об’єкта культурної спадщини столиці.

Садиба Терещенків стала поштовхом для перегляду та формуванню єдиної правозастосовчої практики щодо об’єктів культурної спадщини. Саме тому справу розглядала Велика палата Верховного суду. Тепер, рішення Великої Палати по Садибі Терещенків стане новою судовою практикою й буде застосовуватися у спірних справах по іншім пам’яткам.

Як повідомляв “ВК”, Садиба Терещенків є пам’яткою архітектури місцевого значення, знаходиться у центрі Києва – бульвар Тараса Шевченка, 34. Вона побудована у 1874-1875 роках за проєктом архітектора В. Краузе у стилі неоготика. Флігель будинку теж перебуває на державному обліку як нововиявлена пам’ятка архітектури.

Довідка: в особняку, який планували “знищити” представники ВАТ “ЦентрелеватормлинБуд” у різний час в період 1879-1903 років проживав меценат Іван Терещенко. 

Родина Терещенків подарувала столиці Київську безоплатну лікарню для чорноробів та незаможних людей, нині – спеціалізована дитяча лікарня “ОХМАТДИТ”.

А також: картинну галерею на вулиці Терещенківській, Маріїнський дитячий притулок (на розі Паньківської й Микільсько-Ботанічної вулиць, нині Інститут психології імені Г. С. Костюка Національної академії педагогічних наук України).

Окрім того, облаштували будинок для міського парафіяльного училища на Ярославому Валу (1965 року будинок переданий Київському інституту театрального мистецтва імені Івана Карпенка-Карого).

Одне з найзначніших місць у меценатстві Івана Терещенка займало попечительство рисувальною школою Миколи Мурашка – навчальний художній заклад в Києві, заснований у 1875 році. Спочатку школа була приватною, проте вже за рік стала міською і проіснувала 25 років.

За чверть століття Іван Миколайович на утримання та облаштування цього закладу витратив 150 тисяч карбованців. Водночас він ще опікувався Київським реальним та Олександрівським ремісничим училищами.

Великий Київ у Google News

підписатися