Справжній флорентійський палац: історія появи будівлі по Рейтарській, 22

Автор: Любава Лисичкіна
11:22 14.01.2023

Чи знаєте ви, що що така розкішна будівля була збудована для лікарні Товариства швидкої допомоги? А архітектор трагічно загинув як і його іспанський колега Антоніо Гауді?

Справжній флорентійський палац: історія появи будівлі по Рейтарській, 22
Світлодіодне освітлення

Історію будівлі розповіла Оксана Денисова.

Будівля просто зачаровує своєю красою та незвичайністю , тож дивно, що така розкішна будівля була збудована для лікарні Товариства швидкої допомоги.

За словами Денисової, взагалі історія розвитку Швидкої допомоги у Києві дуже цікава. Виявляється, наприкінці 19 століття швидку допомогу за нещасних випадків надавала поліція. А поява, власне, найшвидшої допомоги в Європі пов’язана з пожежею у Віденському оперному театрі 1881 року. Під час вистави спалахнула завіса, близько 500 обпалених людей більше доби чекали на допомогу, а лікарі не поспішали до них, бо не знали, хто їм за це заплатить. У підсумку влада Відня створила службу екстреної медичної допомоги, а Київ став четвертим містом у Європі після Відня, Будапешта та Лодзя, де 1901 року з’явилася станція Швидкої допомоги.

Спочатку станція розташовувалась на вулиці Пироговській (зараз це вул. Пирогова), потім переїхала на вулицю Володимирську, а в 1912 році Товариство швидкої допомоги отримало ділянку на вулиці
Рейтарський для будівництва будівлі лікарні.

Було оголошено конкурс на найкращий проект, переміг проект київського архітектора Йосипа Зекцера, і 1914 року в місті з’явилася така дивовижна будівля. На будівлі можна побачити 6-кінцеві зірки, які на той час були поширеною емблемою швидкої допомоги, її ще називали «Зіркою життя». Шестикінцеві, тому що символізували 6 основних функцій Швидкої допомоги – виявлення, оповіщення, відгук, допомога на місці, допомога при транспортуванні, транспортування для надання допомоги.

Цікавою є доля й самого Йосипа Зекцера, архітектора, який будував цю дивовижну будівлю. Він народився у релігійній єврейській сім’ї і його батьки мріяли, щоб він став рабином, а він став архітектором. Він об’їздив багато країн Європи, навчався архітектурі, захопився стилем «модерн» та збудував у Києві чимало дуже гарних будівель, у тому числі й у стилі «модерн».

Доля приготувала йому таку ж смерть, як і великому іспанському архітектору Антоніо Гауді: вони обоє потрапили під трамвай. Тільки Гауді потрапив під трамвай у Барселоні, а Йосип Зекцер у Києві. З перерізаними ногами його привезли саме до лікарні швидкої допомоги, яку він сам проектував. У цій лікарні 1933 року Йосип Зекцер і помер.

 

 

Великий Київ у Google News

підписатися