Підвальне приміщення на Лобановського, 5 відмічене як наявне укриття на карті переліку столичних укриттів. Площа укриття 460 кв м, місткість – 460 осіб.
Квест з відкриття укриття, який тривав понад 30 хвилин проходив депутат Київради від “ЄС” та голова комісії з перевірки столичних укриттів.
“Такого трешу навіть ми не очікували”, – зазначив він.
Ємець пояснив, що йому неодноразово повідомляли мешканці будинку по вулиці Лобановського, 5 про зачинене підвальне приміщення, яке має використовуватися для укриття. Вони неодноразово зверталися до поліції та адміністрації Солом‘янської РДА щодо зачиненого укриття. Однак, їхні звернення ігнорувалися.
Депутат Київради прийшов перевірити укриття, яке досі було зачинене на амбарний замок. Аби потрапити до укриття Ємець дзвонив в:
- оперативно-диспетчерську службу Києва – (044) 205 73 37 або 1551. Однак, усі оператори були зайняті.
- Поліцію – 102. Оформили звернення, як довго чекати на поліцейських “не знають”.
- Київську службу порятунку – (044) 430 37 13. З четвертої спроби вдалося додзвонитися, порадили подзвонити у поліцію та Солом‘янську РДА: “це ж їхня парафія”.
- ЖЕК – 903. Там не взяли слухавку.
- Приймальню голови Солом‘янської РДА – (044) 207 09 00. Відповіді не було.
Нарешті приїхали поліцейські. До них доєдналася представниця ЖЕКу. Вони спустилися до дверей укриття. Подивилися. Представниці ЖЕКу почала шукати ключі від амбарного замку – у горщиках де повинні бути квіти.
В одному з горщиків, де були недопалки, вона знайшла ключ від амбарного замку.
Поліцейський відкрив замок. У середині було “облаштоване укриття” – ковдри, холодильник, стіл, диван та інші меблі. Тобто, підвальне приміщення, яке є укриттям переобладнане у житлове приміщення.
“Очевидно, що воно облаштоване, але не для укриття, а для проживання. Це приватне майно”, – зазначив депутат Київради.
Ємець додав, навіть приватні укриття під час повітряних тривог повинні бути відчинені для усіх без виключення мешканців столиці.
“Хто тут живе, нехай правоохоронні органи займаються. Наша робота, як комісії, ми повідомили про те, що приміщення зачинене, недоступне. Ми через деякий час повернемося, перевіримо наскільки воно стане доступне для мешканців. Знову ж таки навіть приватні бомбосховища у випадку повітряної тривоги згідно із законом мають бути доступні для будь-кого, хто хоче отримати захист”, – додав голова комісії Київради з перевірки укриттів.
Відкриття укриття у депутата Київради зайняло понад 30 хвилин.
Читайте також: Столичні депутати просять президента та Кабмін дозволити Кличку впливати на призначення голів РДА
Нагадаємо, після загибелі людей у Деснянському районі столиці, яких у ночі під час повітряної тривоги не пустили до укриття, Кличко звернувся до Кабміну щодо відсторонення від виконання обов’язків голови Деснянської РДА Дмитра Ратнікова. Також мер столиці Кличко закликав правоохоронців надати правову оцінку діям голів РДА щодо нецільового використання коштів, що виділяє Київ на укриття.
Кличко наголошував, що на облаштування укриттів з бюджету Києва було виділено 1,2 млрд грн, а за їх облаштування відповідають районні держадміністрації, голів яких призначив президент України.
Після засідання РНБО за незадовільний стан столичних укриттів Зеленський звільнив деяких своїх очільників райадміністрацій – Деснянської, Святошинської, Дніпровської й Подільської. Кабмін оголосив догани голові КМДА Кличку та голові КМВА Попку.
Пізніше, мер столиці зазначив, що історія з його “нокаутом”, через трагедію, яка сталася у Деснянському районі, була лише політичною грою на смертях українців.