Сьогодні відзначається міжнародний День рідної мови – цікаві факти

Автор: Марія Супрун
10:57 21.02.2021

Сьогодні, 21 лютого, у всьому світі, починаючи з 2000 року, відзначають міжнародний День рідної мови.

Сьогодні відзначається міжнародний День рідної мови – цікаві факти
Світлодіодне освітлення

Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на XXX сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня — 17 листопада 1999 року в Парижі.

Оскільки з 6 000 розмовних мов світу близько половині загрожує зникнення, ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності людини. Окрім того, організація вважає, що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги.

Щорічне відзначення цього дня використовується для скерування уваги на меншини з менш аніж 10 тисяч осіб, які активно розмовляють рідною мовою. Часто ці мови не передаються наступному поколінню і потрапляють у забуття. Багато мов, котрими розмовляють менше 100 осіб, не задокументовані. Лише в Європі небезпека загрожує 30 мовам, а 13 із них перебувають на межі зникнення.

Походження дати

1952 року тогочасна влада Пакистану проголосила урду єдиною державною мовою, рідною вона була лише для 3% населення. Це було негативно сприйнято, особливо на сході, де майже винятково розмовляли бенґальською мовою. 21 лютого 1952 року, під час демонстрації протесту в Дацці, поліція та військові вбили кількох студентів-демонстрантів. Після проголошення незалежності Східного Пакистану (Банґладеш) 1971 року, цей день відзначають в країні як день мучеників. За пропозицією Бангладеш ЮНЕСКО проголосило 21 лютого 2000 першим міжнародним днем рідної мови.

Цікаві факти про українську мову

В Україні рідній мові присвячене свято День української писемності та мови, яке щороку відзначається 9 листопада, в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця – послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія.

  • Найдовше слово в українській мові, яке зафіксоване в словниках, складається з 30 літер – це назва хімікату дихлордифенілтрихлорметилметан. За даними Книги рекордів України, найдовше слово української мови містить 31 літеру –  “рентгеноелектрокардіографічного”.
  • Сучасна українська мова налічує близько 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються.
  • Найбільше слів починається на літеру «П».
  • Найрідше використовується літера «Ф».
  • Існування паліндромів (слова та речення, що читаються дзеркально). П’яти- і шестибуквенних перевертнів досить багато (наприклад, зараз), а ось семибуквенних поки відомо усього два: “ротатор” і “тартрат”. Якщо йдеться про фрази паліндроми, то до найдовших належить “Я несу гусеня”.
  • Українську мову офіційно визнали літературною після видання «Енеїди» Івана Котляревського.

Нагадаємо, 16 січня почав діяти закон “Про функціонування української мови як державної”, який зобов’язує усіх надавачів послуг обслуговувати клієнтів і надавати інформацію про товари і послуги українською мовою. За перші два дні дії закону надійшло біля 100 звернень про порушення мовного закону.

Читайте також: “Вср*лась мені ваша мова”. Блогерка з Києва розпалила новий скандал (ВІДЕО)

Великий Київ у Google News

підписатися