Сьогодні відзначається Міжнародний день Дніпра – найбільший скарб нашої країни забруднюється і міліє

Автор: Галина Ворона
18:27 06.07

Щороку у другу неділю липня відзначається Міжнародний день Дніпра. Це неофіційне свято цьогоріч припадає на 6 липня. Воно покликане привернути увагу до екологічних проблем головної річки України.

Сьогодні відзначається Міжнародний день Дніпра – найбільший скарб нашої країни забруднюється і міліє

Дніпро – найбільша річка України. Але відома вона була задовго до утворення Київської Русі. Найдавніші письмові відомості про Дніпро залишив грецький історик і географ Геродот у четвертій книзі своєї історії, що називається “Мельпомена” (485 – 425 р. до н. е.): Борисфен — так він називав Дніпро.

Крім слов’ян, на берегах Дніпра засновували свої поселення представники Трипільської цивілізації, скіфи, сармати, греки. Сучасна назва річки сягає корінням до іранських мов, яка перекладається як “глибока річка”.

З прадавніх часів життя нашого народу було нерозривно пов’язане з цією річкою, що забезпечує мільйони людей питною водою, зрошує сотні тисяч гектарів, дає змогу виробляти електроенергію та є транспортною магістраллю.

Основна водна артерія України забезпечує водою 70% населення нашої країни є третьою річкою Європи за площею басейну. Довжина Дніпра– 2201 кілометр, а площа басейну – 504 тисячі квадратних кілометрів. В межах України – 1121 кілометр та 296 тисяч кв. км.

Свій початок Дніпро бере на висоті 252 метрів над рівнем моря на Валдайській височині у Смоленській області Росії.

 У басейні Дніпра протікає 15 380 малих річок – це близько 25% від їх загальної кількості в Україні.

У головній водній артерії країни водяться майже всі з відомих в Україні видів риб. Найбагатша кількість видів водиться у нижній частині Дніпра — до 65 видів, тоді як біля столиці — 40 видів.

У Дніпрі та його притоках водиться найбільший гризун Євразії – річковий бобер. Полювання на нього в Україні заборонено.

Відтак, можна сказати, що на сьогодні Дніпро є найбільшим природним багатством України. 80% усіх водних ресурсів України – це Дніпро. Тому важливо дбати про його збереження та відновлення як на національному, так і на місцевому рівнях.

На жаль, проблема збереження та відновлення Дніпра з кожним роком лише поглиблюється. Хімічне забруднення води, обміління, збіднення біологічного різноманіття, скиди промислових підприємств та неконтрольований видобуток піску – все це щороку наближає Дніпро до екологічного лиха.

Перше масштабне дослідження якості води у басейні Дніпра, проведене у 2021 році за підтримки ЄС, виявило у воді надмірні концентрації пестицидів, фармацевтичних препаратів та важких металів.

Столиця країни також на повну використовує водну артерію. Мешканці Києва щодня споживають 663 мільйонів літрів питної води. Це майже вдвічі більше ніж об’єм води найбільшого карпатського озера Синевир. Приблизно 30% цього об’єму – вода з Дніпра.

Скиди промислових стічних вод та комунально-побутових стоків через міську каналізаційну систему є двома основними факторами забруднення поверхневих вод у межах столиці. Лише офіційно протягом року місто скидає у Дніпро понад 720 мільйонів кубометрів стічних вод. 40% з них не проходять належного очищення та завдають найбільшої шкоди навколишньому середовищу.

1588 із 6976 промислових підприємств Києва здійснюють скиди в Дніпро зі значним перевищенням рівня допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Читайте також: 723 млн куб. м стічних вод за рік. Чому потрібно рятувати Дніпро та як це зробити

Нагадаємо, вчені прогнозують, що Україні доведеться імпортувати воду в найближчі десятиліття.

Великий Київ у Google News

підписатися