Всього під час Революції гідності постраждали 2,5 тисячі людей, 104 із них загинули – більшість у лютому 2014 року. Згодом загиблих учасників акцій протесту почали називати Небесною сотнею.
104 загиблим героям Небесної сотні посмертно присвоєно звання Героїв України, а троє іноземців – громадянин Білорусі Михайло Жизневський, Грузії – Зураб Хурція і Давид Кіпіані, посмертно нагороджені орденами Героїв Небесної сотні.
Окрім українців, жертвами режиму Януковича стали білоруси, вірмени та грузини. Усі вони увійшли до меморіалу борців за українську Незалежність – до Небесної Сотні.
Розстріли почалися 18 лютого 2014 року, а найбільше протестувальників – 49 осіб – загинули саме 20 лютого на вулиці Інститутській, де по них відкрили вогонь силові підрозділи режиму Януковича. Крім цього, 157 протестувальників дістали тілесні ушкодження, із них 68 – вогнепальні поранення.
Щороку 18-20 лютого у Києві відбувається низка меморіальних заходів, присвячених Героям Небесної сотні.
Так, до річниці розстрілів на Майдані на Алеї Героїв Небесної Сотні щороку проходить тиха акція “Ангели пам’яті”.
Українці створюють тисячі янголів і розвішують на деревах, що були свідками розстрілу героїв у центрі столиці, котрі відстоювали право і гідність нашої нації. Цих янголів, зроблених руками дітей і дорослих, можна побачити на Майдані і сьогодні.
Також днями у столиці провели ходу пам’яті на вшанування Небесної Сотні і молебень у Михайлівському соборі.
Сьогодні зранку люди несуть квіти до меморіалу Героям Небесної Сотні на вулиці Інститутській.
У пам’ятних заходах взяли участь також президент Володимир Зеленський з дружиною, рідні та побратими загиблих активістів.
Вічна пам'ять загиблим на Майдані! Вічна пам'ять Героям Небесної Сотні! pic.twitter.com/HDXCd6iARJ
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 20, 2022
П’ятий президент України, лідер “Євросолідарності” Петро Порошенко з дружиною Мариною також прийшли вклонитись героям.
Ми захистимо Україну. Сьогодні ми говоримо це тут, на цьому святому місці, де віддали своє життя Герої Небесної Сотні. А після цього віддали життя тисячі захисників України лише за те, щоб ми з вами мали право будувати українську державу, європейську державу і повернути Україну в європейську родину народів. Я вірю, що саме так і буде”, – сказав Петро Порошенко.
До річниці Революції Гідності у Києві також відбудуться виставки, екскурсії, презентації відеоматеріалів і видань, поминальні заходи. Центральною подією стане проєкт “Промені Гідності” на алеї Героїв Небесної Сотні. Промені сяятимуть сьогодні від 19 до 22 години.
Читайте також: Восьма річниця розстрілів на Майдані: криваві події Революції Гідності у фото
Нагадаємо, Рада визнала Революцію Гідності одним з ключових моментів українського державотворення.