Штанці до колін і жодної засмаги: як киянки відпочивали на пляжах сто років тому

Автор: Галина Ворона
15:16 04.09.2023

Перші пляжі у столиці з’явились сто років тому. Тоді в моді була біла шкіра – ознака того, що людина займається або розумовою працею (тоді це добре оплачувалося), або взагалі може дозволити собі не працювати. Сонячна засмага, навпаки, видавала приналежність до нижчих верств суспільства.

Штанці до колін і жодної засмаги: як киянки відпочивали на пляжах сто років тому Фото: Київський пляж у 1918 році. Фото із колекції Стефана Машкевича. Видавництво «Варто»
Світлодіодне освітлення

Як пише у своїй статті дослідник історії Києва Станіслав Цалик, найперший у Києві пляж з’явився влітку 1918 року – як “побічний ефект” боротьби України за незалежність. Його влаштували німецькі солдати, запрошені Центральною Радою для захисту України від зазіхань більшовицької Росії.

Солдати з Німеччини стали першими київськими пляжниками. Піщану косу Труханового острова вони перетворили на місце для купання, загорянь та рухливих ігор – з кабінками для перевдягання, великими тентами, а також човнами для сполучення з правим берегом Дніпра. Для європейців такий формат відпочинку був цілком звичайною справою, а у Києві – новинкою.

Нова ідея “зайшла” киянам, і з того часу щоліта весь берег покривається бараками та кабінками для роздягання.

Сто років тому купалися у спеціальних купальнях. Найпопулярнішим місцем для цього був правий берег Дніпра – приблизно від нинішньої Поштової площі до Паркового мосту.

Якщо солідний пан хотів викупатися, він повинен був при повному параді, включаючи сюртук і капелюх, зайти в купальню – дощату кабінку на колесах з лопатями, що гойдалася на поверхні води. Як правило, для цього потрібно було постояти у черзі. Крутячи педалі, він віддалявся в ній на відстань від берега.

Тепер можна було нарешті переодягнутися і поринути у воду. Правила пристойності рекомендували робити так, щоб купальника (або купальницю) бачило з берега якнайменше людей.

Вдосталь наплававшись, щасливчик повертався до кабінки, одягався і “їхав” назад до берега. А його місце посідав наступний в черзі.

Чоловічим пляжним костюмом у ті часи було трико – довгі труси та майка, пошиті докупи. Особливим шиком вважалося одягнути смугасте трико. Ті, хто хотів здаватися вищим і стрункішим, вибирали вертикальну смужку, а бажали приховати свою худорлявість – горизонтальну.

Жіночі купальні костюми шили із цільного і, як правило, однотонного шматка легкої матерії. Про жодних роздільних купальників і мови бути не могло! А якщо дамі ну дуже хотілося чимось прикрасити пляжний костюм, вона могла дозволити собі мережива і туго затягнутий пояс на талії. Майже обов’язковим доповненням до жіночого купальника були капелюшки, шапочки та підв’язки для волосся.

Оскільки засмага була не в моді, жінки максимально приховували тіло від сонячних променів. Максимум кокетства, який вони могли собі дозволити, – невелике декольте та злегка оголена верхня частина спини. Штанці купального костюма іноді досягали колін.

Звісно, кияни купалися у Дніпрі і до приходу німців. Але зауважте – саме купалися. Таке заняття, як загоряння на пісочку, було їм і чуже, і незрозуміле. 

Читайте також: Це літо стало одним з найтепліших у столиці з 1881 року

Нагадаємо, столичні пляжі вже кілька тижнів поспіль непридатні для відпочинку.

Великий Київ у Google News

підписатися