«Росіяни під Києвом, не до відбудови» – спогад жителів дому на Лобановського, куди прилетіло першим

Автор: Оксана Тупальська
12:11 Сьогодні

Приліт у будинок на вулиці Лобановського 6-а в Києві стався на третій день повномасштабного вторгнення. Тоді росіяни вдерлися на Київщину, а столиця боронилася, аби ворог не захопив місто. Тому жителі зруйнованих квартир не чекали, що до них прийде місцева влада та почне відбудову – робили що могли своїми силами.

«Росіяни під Києвом, не до відбудови» – спогад жителів дому на Лобановського, куди прилетіло першим

Відновлювати свої квартири люди почали самостійно, згуртувавшись в будинковому чаті. Руйнувань у багатоповерхівці зазнали 12 квартир. Історію згадує Ukraїner.

О восьмій ранку був приліт, і я дізналася про нього з домового чату… Коли трошки прийшли до тями через тиждень-два, зрозуміли, що і як тут порушено, почали ініціативні люди казати: «Давайте щось робити». А що робити? Благо, в нас будівельники в будинку живуть, з вищою освітою, які розуміють що до чого, що якось можна це відновлювати поступово, – згадує Олена Чумакова.

Жителі висотки згуртувалися та сподівалися, що зберуть гроші, і самотужки проведуть реконструкцію дому:

Думали, може фонди якісь знайдемо, ще щось. Ми не розраховували на державу, на місто. І коли нам, хоп: «Мабуть вас будуть реконструювати за рахунок міста». Ми такі: «Як?» Коли до нас приїздили японці, такі сучасні технологічні, питали: «Як ви будете це все відновлювати?»

Це вже згодом у цій багатоповерхівці відбудували 8 поверхів. Однак роботи мешканці починали самотужки.

Стін не було, суцільна діра. Тепер стіни поставили, вікна. Спочатку ми зібрали 1 мільйон 100 тисяч гривень. І все це пустили на розбір завалів. Бо роботи небезпечні. Прямо висіла плита, як язик такий. І ліфт один тільки працював ледве-ледве. Потихеньку-потихеньку за пару тижнів розібрали.  

Власники квартир оббивали пороги установ, аби продовжити роботи.

Ми домовлялися в експертизі, бо розуміли, що треба провести експертизу.  У нас живе людина фаховий будівельник, який казав, що треба провести експертизу, аби знати, що робити. Ми підсилили підпори, щоб воно далі не провисало. На верхньому поверсі робили такий експеримент – клали баночку, а вона котиться. Вже почало просідати. Поприбирали меблі з верхніх поверхів, щоб не йшли зайві вібрації, не жили тут. Підійшли свідомо.

А вже згодом дім почали відновлювати силами міста. Будівельники виконували частковий демонтаж, були пошкоджені несучі конструкції, тому те, що залишилося від квартир, перекосилося. Після завершення – впродовж тижня підбирали колір фарбування фасаду, аби не було видно, що дім «полатали». До зими 2022 року відбудова була майже завершена і люди отримали змогу поступово повертатися до своїх квартир.

Великий Київ у Google News

підписатися