Район озер, найдовшої річки та 128-метрових хмарочосів – 8 фактів про Дарницю

15:28 13.04.2020

Колись Дарницею називали всю лівобережну частину Києва, але територія так швидко забудовувалась і заселялася, що довелося поділити її аж на три адміністративні одиниці.

Район озер, найдовшої річки та 128-метрових хмарочосів – 8 фактів про Дарницю

Тепер мешканці Дарницького району добре знають, що таке дорожні затори і брак місць в дитячих садках, обмаль зелені та не дуже чиста озерна вода.

Та все одно без Позняків та Осокорок не можна уявити сучасну столицю України.

Подарунковий район

Позняки до забудови

Читайте також: 10 фактов о Шевченковском районе: школа хороших жен и невидимая река

З походженням назви Дарниця все просто і складно водночас. Нібито пішло воно від слова “дар” або “дарувати”. Ось тільки хто, що і кому дарував на цих землях?

Чи то княгиня Ольга презентувала цю земельну ділянку своєму синові Святославу, чи тут розташовувалися заїжджі двори для послів і купців, які приїздили з щедрими дарами до київських князів та чекали тут прийому. Суперечи навколо топонімічних версій точаться досі. Є між ними й не подарункові.

Наприклад, припущення, що назва виникла від слова “даром”. Мовляв, люди неохоче заселяли ці території, а тому монастирі віддавали їх під поселення безоплатно, з мінімальними податками або й зовсім без них та повністю звільняли цих селян від трудової повинності.

Простіше кажучи, віддавали землю майже “дарницею”.

Найдовша річка

Читайте також: 10 фактов о Голосеевском районе: приют террориста и колыбель авангардиста 

Територією району протікає найбільша з малих річок Києва – Дарниця. Її протяжність – 21,1 км.

У 16 столітті вона вже носила таку назву, на ній стояли млини. Це стало відомо, завдяки суперечкам монастирів за прилеглі землі. В історичних документах від 1509 року зафіксовано рішення, що межа між маєтками Києво-Печерського і Пустинно-Миколаївського пролягатиме по “річці Дарниця, на якій млини…”. Сьогодні максимальна глибина річки не перевищує 1 м, і то лише на деяких ділянках.

Та є у річки одна унікальна особливість. Вона протікає переважно через ліс, але є й ділянка, захована в колектор. І за адресою Харківське шосе, 19 Дарниця буквально тече крізь фундамент житлового будинку.

Найглибше озеро

Читайте також: Монетный дом и сакуры. 10 удивительных фактов о Деснянском районе

Великою кількістю зелені Дарницький район похвалитися не може, чого не скажеш про озера. І зокрема тут розташована найглибша київська водойма – озеро Тягле. Його глибина 32 м. Це штучний кар’єр, з якого брали пісок для забудови Харківського масиву.

Дарницькі риби-голки і “гупиші”

Очисний канал Бортницької станції аерації жартома називають Амазонкою через те, що у ньому мешкають тропічні риби. На мілководді тут можна зустріти зграйки гуппі. Вони не такі яскраві, як акваріумні. Кажуть, водяться вони в природних умовах на Бортничах ще з 80-х років. 

А в озері Вирлиця прижилися риба-голка.

Таємниці колектора

Велика експозиція, а також розповідь про систему каналізації, історію унітазу і непросту роботу водопровідників під атмосферний аудіосупровід – звук води, що зливається, і писк щурів. На Харківському шосе працює єдиний в Україні Музей каналізації.

Наймолодший житловий масив

Будівництво станціі Славутич

Читайте також: Родина электричества и великанов: 10 необычных фактов о Соломенке

Село Осокорки згадується в історичних документах ще 18 століття, коли свої права на нього заявили Києво-Печерська лавра і Видубицький монастир. Церковників помирили, розділивши село на дві частини. Велику віддали Лаврі, трохи меншу – монастирю. Зараз на місці села розташована станція метро “Славутич”.

А ось мікрорайон Осокорки почав забудовуватися лише у 1993 році. Це наймолодший житловий масив Києва.

Інженерне диво

Перший залізничний міст через Дніпро поєднав Дарницю з правим берегом в 1870 році. Побудований за проектом Арманда Струве цей міст став найдовшим цільнометалевим залізничним мостом в Європі. Конструкцію довжиною 1067 м зводили два роки.

Війни тричі руйнували міст.

Останній раз його підрив здійснили німецькі окупаційні війська в 1943 році. Новий Дарницький залізничний міст був побудований поруч. Про той перший, названий Дніпровським, але більш відомий як міст Струве, нагадують лише обломки декількох опор, що стирчать з-під води.

Хмарочоси Позняків

На вулиці Срібнокільській в мікрорайоні Позняки знаходиться житловий будинок, який зі своїми 36 поверхами, 128 метрами зросту і вертолітним майданчиком на даху входить в п’ятірку найвищих столичних будівель. У хмарочосі “Корона” 530 квартир.

Читайте також: Новий підхід у житлобудуванні, за який київскі архітектори отримали визнання індустрії

 

Великий Київ у Google News

підписатися