Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) і COVID-19: нерозлучні друзі?

13:40 05.08.2021

Наразі фокус суспільства цілком зосереджений на проблемах, пов’язаних з діагностикою, лікуванням і профілактикою ковіда. На думку вчених, вірус назавжди змінить людство, і уклад, що вже ніколи не буде таким, як раніше.

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) і COVID-19: нерозлучні друзі?
Світлодіодне освітлення

Будь-яка боротьба починається з успішної діагностики. Наразі найбільш інформативною є процедура ПЛР-тестування на коронавірус ( https://covid-19.omegamc.ua/ru/ ). Швидкий тест дозволяє у найкоротші терміни визначити наявність або відсутність COVID-19 в організмі, тим самим забезпечив своєчасне звернення до лікаря, мінімізацію негативних наслідків і важкого перебігу хвороби.

Саме лікування розтягується на тривалий проміжок часу, і навіть після повного одужання не залишає свого “господаря” без наслідків. Удосконалюються методи діагностики і лікування, все більше і більше людей розуміють глобальність масштабів боротьби з раніше невідомою загрозою, що різко змінила життя мільярдів людей. Попри відносно невеликий рівень смертності стосовно до інших захворювань, коронавірус став прикладом того, як масова істерія здатна змінити свідомість людей і викликати негативні наслідки на масову свідомість і психіку кожної людини.

Все більше вчених говорять про негативні наслідки ковіда на психологічний стан і здоров’я людини, в тому числі про посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), який діагностують у третини пацієнтів, що перехворіли на вірус.

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) – це нав’язливі спогади, відчуття, думки, емоції і т. П. Про якусь травматичну подію в житті людини, що періодично повторюється і викликає негативний стан у людини. ПТСР характеризується підвищеною тривожністю, занепокоєнням, флешбеками повернення у травматичну ситуацію, нічними кошмарами, уникненням подій, що так чи інакше повторюють моменти з минулих, негативних ситуацій.

Основні симптоми ПТСР:

  • Емоційна чутливість або, навпаки, надмірне емоційне реагування на події, пов’язані з травмою.
  • Почуття провини або жалю.
  • Суїцидальні думки
  • Тривожні спогади та сни.
  • “Забування” подій, деталей, емоційних переживань ситуації, а потім – раптовий “сплеск” спогадів.
  • Дратівливість, аутоагресія, спалахи гніву і т. д.

ПТСР після коронавірусу, як правило, проявляється у пацієнтів з важким перебігом захворювання, і не відразу, а протягом до пів року після отримання результатів ПЛР-тесту. Люди, які пережили тяжке захворювання, відчувають дуже сильне нервове потрясіння, бо не відчувають себе у безпеці та піддаються емоціям і страху, негативним переживанням й роздумам. При посттравматичному стресовому розладі люди відчувають постійне відчуття туги і безсилля, емоційно нестійкі і забудькуваті, їм важко концентруватися на повсякденних речах. Інколи навіть не сплять по кілька діб. COVID-19 позбавляє людей нормального сну, і навіть після одужання пацієнти відчувають проблеми з нормальним засинанням. З’являється фобія знову “захворіти на корону” і пережити ті неприємні моменти і події, що при належній увазі можуть перерости у повноцінну параною.

Всі психічні розлади потрібно лікувати тільки під наглядом досвідченого фахівця, який може призначити і провести як психотерапевтичне, так і медикаментозне лікування. Медикаментозне лікування передбачає лікування антидепресантами і підтримувальною лікарською терапією.

Психотерапевтичні методи складаються з прийомів експозиційної терапії, дихальних практик, арт-терапії і т. д. Важливо пам’ятати, що коронавірус – це не вирок, він успішно діагностується, лікується, а вакцинація перешкоджає його поширенню, знижує випадки захворювань і смертності.

Великий Київ у Google News

підписатися