Пошкоджене під час війни майно: роз’яснення щодо порядку виплат

Автор: Марія Супрун
15:44 01.06.2022

З початку широкомасштабної війни рф проти України внаслідок обстрілів міст і сіл у різних областях, щоденно піддаються руйнуванню житлові будинки та інфраструктура.

Пошкоджене під час війни майно: роз’яснення щодо порядку виплат
Світлодіодне освітлення

Наразі в Україні немає закону, який би регулював процес виплат та компенсацій, однак Кабінет Міністрів та Верховна Рада України вже зробили кроки у цьому напрямку, пише Київська міська військова адміністрація.

Зокрема, Верховною Радою України зареєстровано законопроект «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації» (реєстраційний номер 7198), який на цей час прийнято в першому читанні.

Проектом Закону пропонується: 

  • запровадити надання компенсації за окремі категорії пошкоджених та знищених об’єктів нерухомого майна громадянам України, об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків, управителями багатоквартирних будинків, житлово-будівельними (житловими) кооперативами, які здійснюють утримання відповідних будинків, щодо відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку;
  • визначити способи надання компенсації;
  • врегулювати механізм подання та розгляду заяви про надання компенсації;
  • визначити джерела фінансування компенсації; визначити основні положення щодо обліку осіб, які мають право на отримання компенсації та її надання; визначити механізм розгляду питань щодо надання компенсації;
  • створити Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації.

Крім законопроєкту, Уряд вже затвердив 20 березня 2022 року Порядок визначення шкоди та збиткiв, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації Постановою № 326. 

Зокрема, ним передбачається, як здійснюватимуть визначення шкоди та збитків і за якими напрямами. До відповідальності Київської міської державної адміністрації, а у період воєнного стану Київської міської військової адміністрації, належить:

  1. втрати житлового житлового фонду та обʼєктів житлово-комунального господарства;
  2. втрати земельного фонду;
  3. економічні втрати підприємств;
  4. втрати установ та організацій. 

Також 26 березня 2022 року Кабмін затвердив Порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене тa знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації Постановою № 380 .

Інформаційне повідомлення може бути подане до Реєстру пошкодженого та знищеного майна:

  • самостійно
  • засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг у Портал Дія; 
  • з використанням мобільного додатку Порталу Дія у разі наявності реєстраційного номеру облікової картки платника податків.
  • через адміністратора центру надання адміністративних послуг або нотаріуса.

Інформаційне повідомлення повинне містити:

для фізичних осіб:  прізвище, власне ім’я, по батькові ( за наявності) особи; реєстраційний номер облікової картки платника податків особи ( у разі використання додатку Порталу Дія) або серію та номер паспорта, унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності).

для юридичних осіб – про організаційно-правову форму, найменування, юридичної особи; ідентифікаційний код згідно ЄДРПОУ;

  • контактні дані особи (номер телефону, адреса електронної пошти)
  • відомості про нерухоме майно;
  • відомості про кількість осіб, що проживали в нерухомому майні ( для житлового фонду)
  • відомості про пошкодження або знищення нерухомого майна (дата та орієнтовний час настання події, опис пошкодження, зокрема площа або протяжність пошкодженого нерухомого майна, фото-, відеофіксація (за наявності)

Для подання інформаційного повідомлення необхідно 

  • створити особистий електронний кабінет користувача на порталі Дія та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію.

Зокрема, для фізичних осіб з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, кваліфікованого електронного підпису та печатки, а також інших засобів ідентифікації, які мають змогу одночасно встановлювати особу.

  • Заповнити інформаційне повідомлення, яке формується засобами Порталу Дія.

Загалом сформоване інформаційне повідомлення вважається отриманим у день його подання та підлягає реєстрації та зберіганню на Порталі Дія. Також інформація внесена до реєстру пошкодженого та знищеного майна – є відкритою і загальнодоступною, крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків, паспортних даних, місця проживання фізичної особи, інших персональних даних.

Наразі робота над законодавчим регулюванням визначення шкоди та збитків, а також виплат завданих Україні та українцям внаслідок збройної агресії російської федерації, триває і надалі. 

Нагадаємо, Кличко повідомив, скільки грошей піде на відновлення пошкоджених будинків.

Великий Київ у Google News

підписатися