Попит на новобудови в Києві майже відсутній – НБУ

Автор: Володимир Хлєбников
09:21 23.06.2022

З початку повномасштабного вторгнення РФ ринок нерухомості в Україні майже зупинився. Так, у столиці майже немає попиту на новобудови.

Попит на новобудови в Києві майже відсутній – НБУ

Про це йдеться у звіті Національного банку України про фінансову стабільність.

Війна в Україні є нищівною для ринку нерухомості не лише через руйнування житла та комерційної нерухомості, але й через надвисокий рівень невизначеності. Безпекові загрози суттєво зросли, значна частина населення виїхала за кордон або ж переїхала в межах України, тож планування подальшого місця проживання відкладається на спокійніше майбутнє. Вищу привабливість порівняно з нерухомістю мають ліквідні активи – готівка, депозити та цінні папери“, – заявили в держрегуляторі.

Про попит

Зазначається, що відновлення операцій з купівлі-продажу, за свідченнями учасників ринку, поки не призвело до відродження ринкової активності, хоча кількість відвідувань сайтів з оголошеннями дещо збільшилася.

Попиту на новобудови в Києві майже немає. У західних областях ситуація краща, але і там попит зменшився більш як на половину відносно довоєнного рівня. Готові купувати нерухомість деякі інвестори зі значними заощадженнями і лише зі суттєвими знижками», – йдеться у звіті НБУ.

Посилаючись на дані сервісу з пошуку житла Flatfy, Нацбанк зазначає, що попит на житло на вторинному ринку в Україні теж зменшився – більш ніж удвічі відносно жовтня 2021 року. Активність скоротилася в усіх областях України, на територіях близьких до зон бойових дій попиту майже немає.

Читайте також: Млявий темп розвитку. Президент “Київміськбуду” про ринок нерухомості

Ціни на житло

В НБУ констатують, що “ціни відображають вищу собівартість, проте не узгоджуються з низьким попитом“.

За підсумками першого місяця повномасштабної війни номінальні ціни на первинному ринку столиці майже не змінилися – ринок завмер. Утім, уже у квітні після відведення окупаційних військ від північних областей країни ситуація стабілізувалася. Заявлені ціни на житло зростали в межах 5% на місяць, тобто значно швидше, ніж за нормальних умов. У західних областях у середньому вартість житла на первинному ринку зростала подібними темпами.

«Забудовники підвищують вартість нового житла, щоб “підігнати” заявлені ціни під очікувану девальвацію гривні, інфляцію та стрімке зростання собівартості будівництва», – пояснюють у Нацбанку.

Читайте також: У Києві купити нерухомість за довоєнними цінами вже неможливо

На вторинному ринку загалом спостерігається зростання цін в оголошеннях, хоч і дещо хаотичне.

«Однак більшість заявлених цін на первинному та вторинному ринках відображає скоріше оптимістичні очікування продавців. За дуже низького попиту та мізерної кількості угод реальну вартість квадратних метрів визначити вкрай важко. Тож нинішні ціни не відображають стан ринку, йому ще слід віднайти рівновагу», – вказують у НБУ.

На динаміку цін на житло впливатимуть одночасно менший попит та менша пропозиція житла. Важливим драйвером динаміки цін і далі буде підвищення собівартості будівництва. У західних регіонах та в Києві попит відновиться швидше за рахунок внутрішнього переміщення, зазначили аналітики НБУ.

Раніше “ВК” писав, що в Києві кількість пропозицій оренди житла в рази перевищує наявний попит. 

Читайте також: Захмарні тарифи на Виноградарі: НКРЕКП визнала відповідальність забудовника

Великий Київ у Google News

підписатися