У 2022-2023 роках суд зобов’язував власників повернути будівлю до її первинного вигляду та погодити проєктну документацію з ОСББ будинку, до якого належать захоплені забудовником майже 40 м²ділянки.
За даними аналітичної системи Youcontrol засновниками та кінцевими бенефіціарами компанії “Олімп-ЛТД” є відомий бізнесмен, президент Федерації баскетболу України киянин Михайло Бродський, мешканка Київщини дружина Бродського Світлана та їхній син Юрій.
Крім того, у 2010-2016 роках одним зі співзасновників компанії був В’ячеслав Черепаня – особа з оточення нардепа Нестора Шуфрича (“Партія регіонів”, “Опозиційний Блок”, “Опозиційна платформа – За життя”). Про це повідомляють журналісти “Київвлада”.
Так, у липні 2023 року представники Державної інспекції архітектури та містобудування (ДІАМ) провели перевірку та встановили численні порушення, в тому числі – захоплення сусідньої ділянки майже у 40 м². У липні у ДІАМ видали припис про припинення самочинного будівництва. Крім того, замовника будівництва й генпідрядника мали оштрафувати на суму майже 5 мільйонів гривень.
Мешканці сусідніх будинків №21 та №23 наголошують, що у разі будівництва ТЦ їхнім будинкам, які є пам’ятками архітектури, загрожує руйнування, адже забудовник планує облаштувати у своєму ТЦ аж три підземні поверхи. При їх будівництві може бути пошкоджений фундамент, адже буроін’єкційні палі забурюются на глибину 12 метрів. Також вони вказують на те, що п’ятиповерховий ТЦ будують у підпірній стіні їхніх будинків, які є пам’ятками архітектури (охоронні номери 486-Кв та 163-Кв).
Наразі компанія-забудовник через суд вимагає визнати протиправними й скасувати приписи, винесені ДІАМ. Журналісти також зазначили, що 24 липня 2023 року Київський окружний адміністративний суд задовольнив позов “Олімп-ЛТД” та зупинив дію приписів ДІАМ.
У рішенні суду йдеться про те, що зупинка будівництва може призвести до руйнування підпірної стіни з боку вулиці Хрещатик. Оскільки підпірна стіна й сходи перебувають в аварійному стані, а забудовник вже частково вийняв ґрунт із котловану, стіна може зруйнуватися, якщо не підсилити її або не встановити палі для огородження котловану.
Журналісти наголошують, що тепер забудовник має право не зупиняти будівельні роботи й ігнорувати претензії ДІАМ щодо усунення порушень, принаймні до того моменту, як справа буде розглянута на судовому засіданні (досі її розглядали у формі спрощеного позовного провадження) або до подання апеляційної скарги.
У ДІАМ зазначають, що земельну ділянку під павільйоном ще наприкінці 1990-х років передали в користування ТОВ, яке з часом переоформило будівлю в нежитлову, отримало на неї право власності й самовільно захопило ще майже 40 м² сусідньої ділянки багатоквартирного будинку.
Замовники будівництва отримали в ДАБІ (ліквідовано у 2021-му, наразі – ДІАМ, – ред.) дозвіл на реконструкцію будівлі з надбудовою кафе, але натомість знесли її й почали зводити п’ятиповерховий торговий центр із трьома підземними поверхами.
Павільйон знесли 18 січня 2023-го. На місці демонтованої будівлі встигли встановити буроін’єкційні палі, перш ніж ДІАМ зупинила будівництво.
Боротьба мешканців сусідніх будинків та петиція киян 2019 року
На початку лютого 2019 року голова ОСББ “Центр” Володимир Апушкін зареєстрував на сайті Київради петицію щодо будівництва торгового центру по вул. Хрещатик, 23-Б.
Автор звернення просив керівництво КМДА і Київраду:
- скасувати рішення щодо відведення землі у власність ТОВ “Олімп-ЛТД” “через суттєві порушення законодавства”;
- зобов’язати КП “Київблагоустрій” здійснити перевірку будівлі і “винести відповідні рішення щодо відновлення її до належного стану або ж знесення, як такої, що псує історичний вигляд Хрещатика”;
- вказав на розбіжності між фактичною площею цієї будівлі та тією, що вказана в технічному паспорті на цей об’єкт нерухомості – власники ТОВ “Олімп-ЛТД” “записали” в площу будівлі ресторану “Гімалаї” ще й приміщення кафе “Київське”, яке розташовувалось поруч, під сходами.
Також, що важливо, голова ОСББ вказав на те, що земельна ділянка по вул. Хрещатик, 23-Б входить до меж Центрального історичного ареалу Києва і розташована на території пам’ятки містобудування місцевого значення “Вулиця Хрещатик”. Тому, на його думку, будівництво ТЦ на цьому місці є незаконним.
Петиція набрала понад 10 000 голосів, необхідних для того, щоб її в обов’язковому порядку розглянув голова КМДА та мер столиці Віталій Кличко. 4 квітня 2019 року він “розписав” петицію для розгляду “в установленому порядку”. Однак наразі на сайті не зазначено які рішення були прийняті депутатами та чиновниками в результаті розгляду петиції.
У липні 2020 року голова ОСББ “Центр” Володимир Апушкін звернувся до Печерського райсуду столиці з позовом про визнання недійсним свідоцтва про право власності на нежитловий будинок по вул. Хрещатик, 23-Б. Також він попросив суд зобов’язати здійснити демонтаж прибудови на лівій терасі між житловими будинками №21 та №23 по вул. Хрещатик та повернути в попередній стан павільйон “Кофе-чай”. Відповідачами у цій справі були визначені ТОВ “Олімп-ЛТД” та Департамент комунальної власності КМДА.
Крім того, на розгляд суду було подано довідку Головного управління охорони культурної спадщини КМДА 2010 року. У довідці чиновники повідомили, що будинок по вул. Хрещатик, 23, згідно з рішенням Київського міськвиконкому від 1986 року перебуває на обліку, як пам’ятка архітектури місцевого значення. Будинок зводився у 1950-х роках за проєктом відомих українських архітекторів.
Також у ГУ охорони культурної спадщини КМДА тоді зазначили, що “елементи благоустрою вищеназваної пам’ятки (підпірні стіни, гранітні сходи тощо) є невіддільною частиною “сусідньої пам’ятки” – ансамблю споруд по Хрещатику, 21-27.
17 липня 2022 року Печерський районний суд Києва повністю задовольнив позов голови ОСББ “Центр”. Зокрема, суд зобов’язав ТОВ “Олімп-ЛТД” демонтувати прибудови до колишнього ресторану “Гімалаї” площею 77,4 м² – саме стільки “зайвих” квадратних метрів з фактичної площі ресторану 261,6 м² нарахували судді.
Однак представники ТОВ “Олімп-ЛТД” оскаржують судове рішення в Київському апеляційному суді. Найближче його засідання заплановане на 5 вересня 2023 року.
Читайте також: Терплячий забудовник: як під виглядом капремонту зносять 130-річний “будинок з мухами”
Нагадаємо, забудовник досі не реставрував напівзруйновану київську пам’ятку культурної спадщини – старовинну садибу Багговута на Лук’янівці. Будівельна компанія “Київміськбуд” зобов’язувалася відновити особняк до 2020 року. Можливо, забудовник очікує на повне руйнування особняка ХІХ століття, аби побудувати 25-поверховий житловий комплекс, запланований ще у 2017 році.