Як повідомляє КМДА, відкриття нового арт-об’єкту планується у вівторок, 22 грудня, на проспекті Перемоги біля Міністерства освіти і науки України.
Інсталяція складається з двох необроблених кам’яних валунів, між якими лежить дерево. В кам’яні стели вмонтовані монокуляри з фотографіями німецького військового фотографа-пропагандиста Йоганнеса Геле, зробленими ним наприкінці вересня-початку жовтня 1941 року в окупованому Києві.
На фото – тіла двох чоловіків, повз які йде натовп. Саме на тих місцях, де стояв фотограф у момент зйомки, були встановлені кам’яні валуни з фотографіями.
Заглядаючи в око монокуляра, глядач ніби заглядає в об’єктив фотоапарата і бачить те, що бачив перед собою фотограф у той самий момент. Він бачить тіла двох чоловіків, які лежать на проспекті і натовп, що проходить повз. Це погляд у минуле через лінзу фотокамери. Якщо говорити про дерево, то в єврейській традиції древо зі зламаними гілками є символом перерваного життя. Часто на єврейських цвинтарях ставлять мацеви у вигляді зрубаних дерев. Для інсталяції ми використали верхню частину дерева, позбавлену коренів. Це був сухостійний дуб, який уособлює життя, що було обрубане смертю», – пояснює авторка, художниця і архітекторка Анна Камишан.
«Погляд у минуле» – це серія інсталяцій в Києві. Через монокуляри глядач бачить фотографії, зроблені під час нацистської окупації міста в 1941-1943 роках. Фокус проєкту – трагедія Бабиного Яру і події, пов’язані з нею. На початку жовтня 1941 року, відразу після масових розстрілів, фотограф-пропагандист Йоганнес Геле зробив найвідоміші фотографії Бабиного Яру. Вони стали найважливішим свідченням злочинів, скоєних нацистами. Він також зробив серію фотографій у Києві, Лубнах і Харкові. Гамбурзький інститут соціальних досліджень вперше показав кадри його плівки на виставці в 1990-х.
Авторка інсталяції «Погляд у минуле» на проспекті Перемоги – директорка департаменту концептуальних розробок і дослідницьких проєктів Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» Анна Камишан.
Нагадаємо, 300 українських євреїв вже підписалися проти російського проєкту Меморіалу в Бабиному Яру, підтриманого Зеленським.
В 2020 році довкола Меморіального центру виникло одразу кілька скандалів.
У лютому новопризначений художній керівник проєкту росіянин Ілля Хржановський запропонував перейменувати станцію метро “Дорогожичі” на “Бабин Яр”. #ВК писав, що це викликало гнівну реакцію містян. Тоді ж з’ясувалося, що пан Хржановський – людина зі “складною” біографією. Раніше він займався кіновиробництвом й потрапив до скандалу після екранізації фільмів “4” та “Дау”. Більше ви можете прочитати в цій нашій статті.
Хржановському, який створюватиме меморіал Бабин Яр, готують підозру у зв’язку з фактами катування немовлят, скоєних під час зйомок в Харкові фільму “Дау. Дегенерація”.