Беруть рептилію. А потім через відсутність корму або переїзд викидають. Хтось лишив родичам, а тим набридло доглядати – випустили в природу, навіть не звертаються до екоінспекторів, безвідповідальні, – розповідає кореспонденту “Великого Києва” біолог-дослідник відділу акватераріуму КиївЗоо Оксана Мороз.
Деяких покинутих тварин вдається врятувати від загибелі та забирають до столичного зоопарку. А частину – повертають власникам. Як двометрового удава, якого розшукувала дівчина у зеленій зоні перед Економічним факультетом КНУ ім. Шевченко.
Читайте також: Команді порятунку тварин 7 років! Врятовано понад 10 тисяч тварин, найнезвичайніший виїзд – удав на ліхтарному стовпі
Живими тваринами, торгують спеціальні міжнародні організації. Вони піклуються про можливості покупця у майбутньому дбати про живу істоту, надають відповідні документи. Однак пересічні кияни, які заводять собі рідкісного звіра – є порушниками як українського, так і міжнародного законодавства, каже Оксана Мороз.
Так, восени минулого року жителі столиці зафіксували на відео удава, який перебував у воді на березі озера Вирлиця.
Контрабандою або ввозяться, або вивозяться тварини. Вони в природі є рідкісними і зникаючими. І, нажаль, потрапляє до людини, яка не займається і не вповноважена. Котра не має ні досвіду, ні фаху, щоб тварину розмножувати для майбутнього випуску в природу в місцях, де живе. Такий покупець не має ліцензії і можливостей утримувати живу істоту, а потім комусь передавати відповідальним власникам.
Аби утримувати екзотичних тварин за міжнародними вимогами необхідно дотримуватися правил:
- Створити освітлення, подібне до того, яке мають тварини, мешкаючи в природі. Наприклад, якщо це плазуни, що живуть у затінку дерев, вони погано себе почувають під ліхтарями в квартирі
- Забезпечити зволоження повітря, як на території мешкання, наприклад, біля річки, де живуть деякі види змій
- Давати вчасно і правильно їжу
Коли у зоопарку утримуються різноманітні плазуни, копитні, хижаки, для них створюються умови, схожі до тих, в яких вид мешкає в природі. Тоді тварина не буде стресуватись. Буде почуватися захищеною, відновлювати свою поведінку так, як вона живе в природі. І буде харчуватися без стресу, і водичку пити, коли їй треба, і паруватися за сезоном, коли найсприятливіші умови для парування, – каже біолог.
Читайте також: Удави, єноти і тхори: скільки тварин було евакуйовано потягами з початку війни
Якщо так сталося, що в жителя Києва в квартирі опинилася тварина, завезена контрабандою, її варто передати зоопатрулю, зателефонувавши та повідомивши про неї. Адже тварина може загинути на смітнику, або навіть на березі річки чи озера.
Раніше “ВК” розповідав, що біолог Оксана Мороз пояснила, чи небезпечні змії, які живуть біля водойм та у зелених зонах в столиці, а також чому їх тепер з кожним днем більшає.