Пінна вечірка, робота 24\7 та сморід, до якого не звикнути за день. Як насправді працюють єдині очисні Києва

“ВК” на Бортницькій станції аерації, де очищують стічну воду Києва та сусідніх міст! Ми познайомилися з героями, яких ви навряд чи бачили, але ваші речі можливо потрапляли до них в “офіси”. Про тонни сміття, логістику очистки води та суворі традиції працівників — читайте просто зараз!

Працювати на ентузіазмі — бути Бортницькою станцією аерації

БСА — єдині очисні споруди стічних вод для Києва та 15 прилеглих міст Київщини. Насправді — це 150 га території, без урахування 270 га мулових полів. Сюди надходить вода на ретельну очистку, щоб знову “повернутися”, але у Дніпро. На очисних спорудах працює близько 600 осіб. Всі вони точно знають лайфхаки про очистку води. Працює Бортницька станція 24\7 без права на зупинку. 

Станція — це три блоки очищення стічних вод, три цехи обробки осадів та допоміжні цехи. Вона давно вже стала раритетом, бо перший блок закладено ще у 1962 році! Тож підприємство потребує модернізації, яку обіцяють чиновники з року в рік, але  жоден із них досі не розпочав апгрейд. І команда БСА ввімкнула режим “очікування” та працює виключно на максимальному ентузіазмі. 

Керувати насосною станцією — запускати весь процес

Дмитро Петрович — начальник КНС Позняки, яка приймає стічні води Лівобережжя. Він 25 років присвячує себе цій роботі! Розпочинав із інженера, а сьогодні чоловік “керує” насосною станцією, команда якої — 56 людей.

КНС Позняки “качає”  стічні води до головних споруд 1,2 та 3 блоку. “Наша робота полягає в перекачці стічних вод із Києва та сусідніх міст. Кожного дня до БСА вода надходить на очистку від 700 тис. до 1 млн м3 на добу. Все залежить від сезону. Звісно, ми справляємося з навантаженням, бо нас 14 в одній зміні”, — каже Дмитро Петрович.

Уся стічна вода Києва надходить у камеру — це її перша точка. І вона знаходиться на локації насосної станції.

З неї розпочинається старт очистки стічних вод! “Пізніше вона “прямує” насосами на решітки грабельного відділення, де її утилізують від сміття”, — каже Дмитро Петрович. Але про це згодом!

“Офісного” робочого місця як такого у чоловіка немає, бо він модерує весь цех. Часто буває у машинному залі, де розташовані 7 насосів, які перекачують стічну воду. Так локація виглядає і має 21 метр вниз.

А ви думали, яке робоче місце героїв у БСА? 🙂

До слова, на насосній станції шум, напружена атмосфера. Єдине, що викликало позитив — кольорова маска керуючого!

Це точно не той “офіс”, де можна абстрагуватися…

Начальник не лише професіонал у питаннях очистки води, а й відповідальна людина. “Зранку я мушу дати завдання людям, бо день керуючого починається не з кави! Звісно, є інженери, які теж моніторять процеси, але я мушу проконтролювати справи, які потребують виконання”, — каже чоловік. До слова, поки Дмитро Петрович проводив екскурсію репортеру “ВК”, він все ж одним оком підглядав за роботою команди.

Дмитро Петрович зізнався, що марить своєю роботою. “Мені важко сказати, що подобається найбільше у роботі. Я вже за 25 років звик, але найголовніше, що відчуваю під час роботи — те, що виконую важливу місію. Адже вода як повітря, без неї — ніяк!”, — каже чоловік.

Бути інженером грабельного відділення — розуміти важливість професії

Дмитро Володимирович працює інженером грабельного відділення. Гордий,  що виконує важливу справу для киян, але і не приховує, що інколи хотілось б бажати кращого. Уявіть, по факту — основна робота чоловіка — “контролювати” сміття, яке приходить зі стічними водами усього Києва. 

У грабельному відділенні відбувається процес механічної очистки води, яка поступає на 2 блок, і частково на 3. Тобто, сміття, яке дійшло з водою мають утилізувати. Це і є основне завдання цеху! Тепер ви розумієте, яка кінцева локація речей, які ви випадково викинули в унітаз чи каналізацію…

Логістика очистки води на граблях не проста — тут ціла еко-схема! Спочатку поступає вода, потім на граблях затримується сміття з усього Києва. Запах ще той! Опісля воно випадає в компрес. Його зневоднюють та поміщають у бункер з відходами, а потім доставляють на задов “Енергія” на спалювання.

За добу назбируєтьсяя 8-9 тон сміття. 

“За час роботи у грабельному відділенні бачив сміття, яке завгодно: резина, автомобільні деталі, одяг. Мене вже нічого не здивує, навіть, “цікавий” запах, який супроводжує стічні води та відходи”, — каже чоловік.

Запах тут і справді контрастний, якщо порівнювати зі свіжим повітрям. Дмитро Володимирович каже, що за день до нього неможливо звикнути, потрібні роки. А працівники БСА вже навчилися вимикати режим “нюх” у грабельній локації.

Працівники грабельного відділення працюють цілодобово у 4 зміни, в одній — 8 людей. “Наше відділення активне 24/7 і “вимикати” його заборонено. А якщо все ж зупинимо, то будемо всі плавати”, — сміється Дмитро Володимирович.

Бути оператором аеротенків — розуміти воду на “ти”

Наталія Василівна працює оператором аеротенків у БСА вже 13-тий рік. Жінка має свої традиції на роботі, які зрозуміють лише оператори — моніторинг 6-ти аеротенків. А це 130 метрів, які потребують контролю зранку, обідом і ввечері.

Основна задача аеротенків — пропустити через себе стічні води і максимально їх очистити. В аеротенку містяться мікроорганізми, які біологічно очищають стічні води. Щоб ці “організми” функціонували — їх насищають повітрям. Саме через це аеротенки часом схожі на пінну вечірку. Принаймні так жартують у команді.

“Як день розпочнеш, так його і проведеш” — це про робочий процес Наталії Василівни. Жінки зміна стартує на аеротенках, ними і завершується. Оглядає вона їх не сама, а ще з 2-ма операторами. 

“Командна робота — понад усе. Звісно, одній було б складно швидко 6 аеротенків промоніторити”, — каже працівниця.

Якщо все ж знаходять відхилення від норми, наприклад, порив, то на допомогу приходить змінний інженер, який з командою ліквідує проблему. Як то кажуть, один за всіх і всі за одного! До слова, очищення на аеротенках — один із останніх процесів перед тим, як воду “злиють” у Дніпро!

Зауважте, оператори мають слідкувати 24/7, щоб працювали мішалки, не було сміття та поривів на трубопроводах. Процес має бути безперервним, тому жінкам не раз доводилося  працювати у власний день народження чи Новий рік. Не перепона їм і сильні зливи. Погодьтеся, їх робота вимагає сильного ентузіазму та стійкості!

Дивіться відео з Бортницької станції аерації з висоти пташиного польоту просто зараз! Тут справді працюють герої.

Читайте також:

1 день з життя трамвайного депо: лофт із історією та жінки, які люблять водити трамваї

Що приховує ескалатор на Хрещатику і куди веде його 50-ти метровий тунель

Машиніст метро про несподівані готелі, казуси в тунелях та любов із 25-річним досвідом на “Дарниці”

Кілька фактів про київський фунікулер та його героїв, яких ви точно не знали