Як повідомляє Служба безпеки України, про це повідомив заступник Голови СБУ Сергій Наумюк під час робочої зустрічі з прокурором Міжнародного кримінального суду Карімом Ханом та Генеральним прокурором Андрієм Костіним.
За його словами, командував ракетним ударом по дитячій лікарні генерал-лейтенант Сергій Кобилаш, який на той час обіймав посаду командувача дальньої авіації військово-повітряних сил повітряно-космічних сил росії.
Згодом, після завдання удару, його підвищили на посаді та призначили командувачем військово-повітряних сил рф.
За період розслідування СБУ спільно з Офісом Генпрокурора провела колосальну роботу. Ми допитали 112 потерпілих і 50 очевидців, провели вибухотехнічні, судово-медичні та інші експертизи, проаналізували відео з камер відеоспостережень”, – розповів Сергій Наумюк.
Як встановило розслідування, за наказом Кобилаша 8 липня 2024 року о 9 год. 15 хв. російський бомбардувальник-ракетоносій Ту-95МС здійснив пуск ракети Х-101 по дитячій лікарні у Києві.
Обстріл “Охматдиту” здійснила 22-а гвардійська важка бомбардувальна авіаційна дивізія дальньої авіації повітряно-космічних військ рф.
Встановлено, що ворожий літак піднявся у повітря з аеродрому поблизу російського міста Оленєгорськ, а запуск ракети здійснив над Саратовською областю рф на відстані майже 600 км від кордону України.
З території росії Х-101 увійшла в повітряний простір нашої держави в районі Чернігівщини і почала маневрувати, постійно змінюючи траєкторію польоту через території чотирьох областей.
Це свідчить, що ракета була запрограмована для максимального «обходу» української ППО і подальшого влучання в медзаклад.
Приблизно о 10 год. 45 хв. російська Х-101 влучила у відділення інтенсивної та еферентної терапії гострих та хронічних інтоксикацій лікарні Охматдит.
Унаслідок обстрілу загинуло 2 людини, серед яких дитячий лікар-нефролог. Ще 35 осіб отримали поранення, з них 9 дітей.
Також від влучання пошкоджено адмінбудівлі, лікувальні, лабораторні та діагностичні корпуси, трансформаторну підстанцію, господарські приміщення і станцію теплозабезпечення медустанови.
На місці події правоохоронці виявили залишки ворожої ракети з маркуванням, яке свідчить, що вона була виготовлена на базі російського КБ “Радуга” у другому кварталі 2024 року.
На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки повідомили Кобилашу про заочну підозру за ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни, поєднане з умисним вбивством, вчинене за попередньою змовою групою осіб).
Кобилаш наразі є підозрюваним у вчиненні й інших воєнних злочинів в Україні. Зокрема, під його керівництвом здійснювалися обстріли цивільної енергетичної інфраструктури у 2022-2023 роках. У березні 2024 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Кобилаша якраз за ці воєнні злочини”, – підкреслив Сергій Наумюк.
Оскільки зловмисник перебуває на території росії, тривають комплексні заходи для притягнення його до відповідальності за злочини проти нашої держави.
Читайте також: Фото дня. Маленькі пацієнти “Охматдиту” сидять з капельницями під зруйнованою лікарнею
Нагадаємо, 8 липня вранці більшість районів Києва постраждали в результаті ворожої атаки: у місті пожежі, масові руйнування та загиблі. Також росіяни пошкодили головний корпус лікарні “Охматдит”. Удар по “Охмадиту” прийшовся на корпус, де діти отримували діаліз. Загалом у лікарні пошкоджено 5 корпусів. Серед загиблих в “Охматдиті” молода лікарка зі Львова. Аварійно-рятувальні роботи на території “Охматдиту” тривали цілу добу – розбір завалів завершили близько 11:00 9 липня. За остаточними даними, внаслідок атаки рф на території дитячої лікарні загинули дві людини, за медичною допомогою звернулося 32 поранених. Госпіталізовано з травмами 8 дітей.