Нині День Конституції України: які питання розглядав Конституційний суд впродовж року про захист війська, пенсії та безпеку

Автор: Оксана Тупальська
08:18 28.06

Державне свято День Конститу́ції Украї́ни відзначається щороку 28 червня на честь ухвалення головного закону країни у 1996 році. Ця подія закріпила правові основи незалежної України. Конституційний суд є єдиним органом конституційної юрисдикції країни, відтак розповімо, які ключові рішення були ухвалені ним в останній рік.

Відпустки без збереження зарплати під час війни та недодані вільні дні

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець 14 червня звернувся до Конституційного Суду з проханням перевірити деякі положення закону “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану”. Він вважає неконституційними норми, які дозволяють роботодавцям під час воєнного стану надавати працівникам відпустки (окрім декретної) без збереження зарплати, а також переносити невикористані дні відпустки на період після припинення воєнного стану або надавати їх без оплати.

Пенсійна реформа 2017 року з підвищенням пенсійного віку

На розгляд Конституційного суду в останні дні травня 2024 року потрапила справа про законність підвищення вимог до стажу для виходу на пенсію окремих категорій громадян. Зазначалося, що якщо цю норму пенсійного законодавства визнають неконституційною, то кількість українських пенсіонерів може одномоментно вирости на десятки і навіть сотні тисяч осіб.

Зокрема, відміна пенсійної реформи означає повернення пільгових пенсій низці категорій, які йшли за вислугою років, як шахтарі та машиністи на підземній техніці. Своє подання направив до КСУ Верховний Суд. У Мінсоцполітики дуже бояться такого рішення, бо кажуть, що після виходу на пенсію раніше для окремих категорій КСУ може і решті українцям повернути право йти на пенсію за наявності стажу в 50 та 55 років. А це ж бюджетні гроші, яких катма.

А ще 20 березня 2024 року Конституційний Суд визнав неконституційним обмеження максимального розміру пенсій для ліквідаторів аварії на ЧАЕС.

Гарантії для працівників, які пішли боронити батьківщину

У червні 2024 року розпочато розгляд справи за конституційною скаргою Олександра Романенка, який вимагав трудових гарантій для працівників, які призвані на військову службу. Йшлося про збереження місця роботи, посади та середньої зарплати на період служби в ЗСУ. Рішення було не на користь Романенка – бо судді знайшли нюанси, які передбачають відсутність можливості збереження середньої зарплати.

Також наприкінці червня 2024 року КСУ повідомив, що перевіряв конституційність припису Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» про спадкування сум пенсій, що підлягали виплаті пенсіонерові. Тобто якщо пенсіонер з числа військовослужбовців загинув, не отримавши одну або декілька пенсій, його спадкоємці не можуть отримати цих коштів, якщо не належать до осіб, що втратили годувальника.

Обов’язкове декларування представниками влади

У лютому 2024 року розпочався розгляд скарги щодо конституційності деяких положень закону про запобігання корупції. В НАЗК побоювались, що рішення може зашкодити декларуванню та зверталися до Володимира Зеленського з листом.  Згадували, як 27 жовтня 2020 року, КСУ ухвалив рішення, яке на деякий час заблокувало е-декларування та роботу НАЗК і призвело до так званої “конституційної кризи” в державі. Нині процедура декларування триває.

Тримання під вартою підозрюваних у воєнних злочинах

20 червня 2024 року було оприлюднено рішення КСУ, який визнав конституційним припис Кримінального процесуального кодексу про застосування виняткового запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою під час воєнного стану до осіб, яких підозрюють або обвинувачують у геноциді, створенні незаконних воєнізованих угруповань, плануванні і підготовці до ведення агресивної війни та інших злочинів. Водночас, було зазначено, що за певних підстав та обставин можливе застосувати застави як більш м’якого запобіжного заходу.

Останні новини