Найдовша ніч року. 21 грудня – День зимового сонцестояння

Автор: Галина Ворона
13:43 21.12.2022

Сьогодні, 21 грудня, о 23.48 за київським часом настане зимове сонцестояння. Цей день вважається початком астрономічної зими, яка триватиме до весняного рівнодення 20-21 березня.

Найдовша ніч року. 21 грудня – День зимового сонцестояння
Світлодіодне освітлення

У День зимового сонцестояння фіксується найдовша у році ніч та найкоротший день, а ще – найнижча висота Сонця над горизонтом.

Сьогодні сонце за київським часом зійшло о 7:56, а сяде о 15:56. Відтак світла частина доби триватиме близько 8 годин. Сутінки і ніч на 21 грудня тривали близько 16 годин.

Протягом кількох днів після цього моменту полуденні висоти Сонця в небі і тривалість світлового дня лишаються практично незмінними – звідси й назва “сонцестояння”. На південному полюсі в день зимового сонцестояння Сонце взагалі не заходить, на північному – темна полярна ніч.

Незважаючи на те, що день сонцестояння вважається початком астрономічної зими, через кілька днів після цієї події Сонце почне підніматися все вище над горизонтом, а світловий день починає збільшуватися (наприклад, у Києві 1 січня світловий день триватиме вже 8 год 6 хв 28 с).

У культурі багатьох народів день зимового сонцестояння символізує відродження богів, життя і природи, до нього приурочені багато свят. Стародавні римляни з 17 по 23 грудня шанували бога землеробства – Сатурна. Стародавні германці вважали, що саме в цей день відроджувався Король Дуба, який відігрівав замерзлу землю і давав життя насінню в ґрунті. У Шотландії існувала традиція запускати палаюче колесо, яке символізувало сонцеворот. До запровадження християнства, стародавні слов’яни святкували в цей день “родини сонця”», або “народження Коляди” – язичницького сонячного божества.

Вважається, що день зимового сонцестояння має дуже сильну енергетику, тому він гарний для будь-яких починань – у кар’єрі, особистому житті. У цей період прийнято складати нові плани і викидати старі речі, наводити порядок – не лише в домі, а й у своїх думках, відпускати старі образи та загадувати бажання. Існує повір’я, згідно з яким бажання, загадане в день зимового сонцестояння, обов’язково здійсниться.

 У день зимового сонцестояння потрібно відмовитися від гучних гулянь, алкоголю та важкої їжі. Краще провести його вдома, у колі рідних. Не можна в день зимового сонцестояння скупитися – якщо щось попросять, обов’язково поділіться. А ось борги краще постаратися віддати до настання зимового сонцестояння. 

Народні прикмети на час зимового сонцестояння

  • Якщо зустріти цей день у брудній оселі, то весь наступний рік на вас чигатимуть неприємності;
  • Гілка ялинки в домі відлякуватиме у цей день всі нечисті сили, які намагатимуться збиткувати;
  • Якщо у день зимового сонцестояння ви побачите на деревах іній – наступного року збиратимете великий врожай жита та пшениці;
  • Якщо у день зимового сонцестояння падає дощ – весна теж буде дощовою;
  • Якщо у день зимового сонцестояння морозна погода – зима буде м’якою та сніжною;
  • Якою погода буде у день зимового сонцестояння, такою буде і 31 грудня.

Читайте також: Осіннє рівнодення – що треба знати та які народні прикмети в цей день

Нагадаємо, раніше синоптики розповіли, якою буде зима цього року.

Великий Київ у Google News

підписатися