Про це розповіли на Facebook-сторінці КЕКЦ.
Гронянка багатороздільна – це маленька папороть, найрідкісніша рослина Києва.
За словами екологів, вона значно рідкісніша за червонокнижні сон-траву або підсніжник.
Згідно з Червоною книгою України вона має статус рідкісний вид (тобто, vulnerable (VU) відповідно до категорій IUCN), вона також внесена Додатку I до Бернської конвенції. Вона також має статус Data Deficient (DD) згідно Європейському Червоному списку.
Гронянка – це рідкісний раритет з часів льодовикового періоду. Вона відноситься до папоротей і на мільйони років старше відомих багатьом звичайних папоротей типу орляка. Гронянка для Києва з ботанічної та екологічної точки зору такий самий раритет як київська Софія з погляду архітектури та історії. Загалом в Україні відомо лише близько 30 місць її зростання“, – пояснюють у КЕКЦ.
Гронянка, або як її ще називають у народі “ключ-трава” тісно пов’язана з народним повір’ям пошуку квітки папороті в ніч на Івана-Купала. Справа в тому, що у цієї папороті, на відміну від інших, дійсно є схоже на квіткове стебло ніжки зі спорами. Тому за повір’ями саме гронянка могла відкрити підземний вхід до скарбів.
На початку 2000-х років гронянку багатороздільну ботаніки знайшли на двох київських островах – Долобецькому (Гідропарк) та Трухановому. Однак на Долобецькому цю ніжну рослину знищили рубкою дерев, а на Трухановому – прокладкою нової дороги та незаконним звалищем. Здавалося, рідкісна рослина втрачена для Києва назавжди.
За словами екологів, така знахідка – ще один вагомий аргумент на користь якнайшвидшого заповідання Труханова острова як унікальної та найціннішої природної ділянки Києва.
Читайте також: У столичному озері виявили унікальну червонокнижну рослину, яка може жити лише у чистих водоймах
Нагадаємо, Труханів остров та озеро Відро можуть стати заповідними зонами.