Мутне небо над Києвом – синоптик розповів, чи варто панікувати

Автор: Галина Ворона
13:59 23.08.2022

Вчора вдень та сьогодні у багатьох містах України, зокрема й у столиці, відмічається погіршення якості повітря та зниження прозорості атмосфери. Небо набуло сірого і білястого відтінку, а сонячне світло стало більш тьмяним і слабким. Причиною такого ефекту стала імла – атмосферне явище.

Мутне небо над Києвом – синоптик розповів, чи варто панікувати
Світлодіодне освітлення

Про це розповів кандидат географічних наук, синоптик Ігор Кібальчич.

За його словами, імла – це погіршення видимості в нижньому шарі атмосфери до 9 км і менше внаслідок вмісту в ній безлічі дрібних сухих частинок.

В якості таких дрібних частинок може виступати пил, дим, частинки попелу, снігові кристали та інші тверді речовини, що так чи інакше проникають у великій кількості в атмосферу. Відносна вологість повітря під час імли зазвичай низька і часто може становити всього 20 – 30%, а іноді і менше (що насамперед відрізняє це явище від серпанку та туману).

Внаслідок розсіювання світла частинками імли віддалені яскраві предмети або вогні виглядають жовтуватими або червонуватими, а темні предмети набувають блакитнуватого і сірого відтінку. Частинки імли можуть мати свій власний колір, внаслідок чого колір предметів може змінюватися на зовнішній вигляд.

У нашому випадку причиною помутніння повітря став звичайний пил, який вітер пригнав до України з Прикаспійських степів (див. супутниковий знімок).

Супутниковий знімок території України та видимий вміст пилу в окремих місцях (сірі плями та смуги), який південно-східні вітри перемістили до нас із Прикаспійських степів. Також показані карти модельних розрахунків вмісту дрібних частинок пилу станом на ранок 22 серпня 2022 року. У верхньому правому кутку фотографія імли на небі ввечері 22 серпня у районі Вінниці.

За словами синоптика, в останні дні синоптична ситуація у регіоні характеризується наявністю потужного антициклону над Східною Європою, на південно-західній периферії якого виникли значні баричні градієнти.

З цієї причини встановилися вітри південно-східного напрямку як у приземному шарі, так і у середній тропосфері. В окремих місцях швидкість у поривах сягала 15 – 18 м/с. У результаті, маси пилу, підняті в атмосферу над посушливими регіонами Прикаспійської низовини, завдяки стійким повітряним потокам швидко досягли південних, центральних і північних областей України, чим викликали помітне помутніння повітря та зміну кольору неба.

Він зауважує, що пильна імла не є якимось аномальним чи небезпечним явищем в Україні і повторюється у таких масштабах кілька разів на рік, якщо складаються сприятливі синоптичні умови.

Фахівець наполягає, що панікувати через це не варто.

Всупереч тому, що багато засобів масової інформації повідомляють про небезпеку явища і рекомендують не виходити на вулицю, жодної токсичності чи загрози здоров’ю людини імла не становить. У всякому разі, концентрація завислих частинок далека від критичної. Зазвичай, тільки в пустельних і напівпустельних районах це явище може становити загрозу здоров’ю, де імла здатна зберігатися днями і навіть тижнями, а її щільність буває такою, що сонце повністю ховається на небосхилі, а дальність видимості падає до кількох сотень і навіть десятків метрів”, – пояснює Ігор Кибальчич.

Найближчими днями синоптична ситуація над Україною збережеться без істотних змін, тож ймовірно, що прозорість атмосфери залишиться зниженою, але приводів для занепокоєння у зв’язку з цим немає.

Читайте також: Скупий на рекорди і на опади – яким був липень цього року

Нагадаємо, киянам другий день поспіль рекомендують закрити вікна і не виходити зайвий раз на вулицю.

Як повідомляв “ВК”, під час масового виїзду киян повітря в столиці було “дуже добрим” – еколог.

Великий Київ у Google News

підписатися