Мовний омбудсмен вважає, що такі, як Більченко, не повинні викладати в українських ВНЗ

21:08 08.02.2021

Викладачі, які розпалюють міжнаціональну ворожнечу за мовним принципом, не повинні працювати у Вищих навчальних закладах України. Здатність захищати українську мову – це перевірка на те, чи гідні ви бути громадянами України.

Мовний омбудсмен вважає, що такі, як Більченко, не повинні викладати в українських ВНЗ

На цьому Уповноважений з захисту державної мови Тарас Кремінь наголосив  в ефірі телеканалу “5 канал“, коментуючи висловлювання викладачки педагогічного університету Драгоманова Євгенії Більченко, яка назвала ухвалений закон щодо держаної мови – “звичайним фашизмом“ та лише “ланкою в ланцюгу, черговим набухлим лімфовузлом на тілі онкохворої американської колонії“.

Мовний омбудсмен пояснив, що ніхто не забороняє критикувати мовний закон – якщо ця критика конструктивна, однак критика Більченко була націлена на розпалювання міжнаціональної ворожнечі за мовним принципом та “написана під копірку російських спецслужб“.

Коли розповідаються страшилки, що ледь не хапають людей за російську мову, не дають їм навчатися, спілкуватися, реалізовуватися тільки за те, що вони мають російське походження. Або тільки через те, що у побуті вони спілкуються російською, то це, я думаю, предмет уваги для Служби безпеки України. Аналогічні ситуації траплялися в різних університетах країни і по-різному вони розв‘язувалися“, – зазначив омбудсмен.

Кремінь наголосив, що питанням роботи подібних викладачів перш за все повинно опікуватися керівництво ВНЗ. При цьому такі випадки необхідно упереджувати – провадити ефективну політику й докладати максимум зусиль, аби подібних заяв від української професури та чиновників не звучало.

Я за те, аби трудовий колектив вирішував. Те, що м‘яч зараз на боці університету, я усвідомлюю. Але, звичайно, треба працювати на випередження. І робити все для того, аби таких заяв, принаймні від імені професури наших Національних університетів, від імені чиновників, від тих, хто сьогодні представляє інтереси українського народу в стінах Верховної Ради, не лунало. Треба, звичайно впроваджувати ефективну політику. Не треба боятися бути сильними, бути впертими у досягненні своєї мети. Захищати українську мову – це й перевірка на те, чи гідні ви бути громадянами України“, – зазначив Кремінь.

Крім того, Кремінь додав, що мав зустріч з ректором Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова Віктором Андрущенком, який також не поділяє антиукраїнських висловлювань викладачки Євгенії Більченко.

Ми з ним розробляємо програму, у тому числі безкоштовних курсів дистанційного навчання для української діаспори, для популяризації української мови у стінах Національного університету й розширеною мережею Національних педагогічних університетів різних куточків України. Тому я відділяв би її заяви від діяльності Національного університету“, – зазначив він.

Додамо, мовний омбудсмен Кремінь закликав СБУ відреагувати на антиукраїнські провокації викладачки Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова Євгенії Більченко.

Наразі педуніверситет Драгоманова відсторонив від викладання професорку Більченко, яку звинуватили в українофобії. А тим часом у МОН все ще не визначилися зі своєю позицією щодо висловлювань Більченко, заяви якої рішуче засудили у профспілці університету та назвали “антиукраїнськими й антинародними“.

Нагадаємо, викладачка педагогічного університету Драгоманова спровокувала скандал, коли у січні 2021 року на своїй сторінці у Facebook назвала ухвалений закон щодо держаної мови – “звичайним фашизмом“ та заявила, що країною правлять “етнорадикали, а зовнішні глобалістичні сили керують вуличними радикалами“.

“Цей закон – лише ланка в ланцюгу, черговий набухлий лімфовузол на тілі онкохворої американської колонії“, – написала викладачка. Себе ж вона назвала “представником російської цивілізації” і запевнила, що тепер свідомо переходить на російську мову у сфері обслуговування. 

Через суспільний осуд подібних висловлювань Більченко звернулася за захистом до президента Володимира Зеленського. Більченко також не приховувала, що спілкувалася з російським письменником Захаром Прилєпіним, який активно співпрацював з сепаратистами на Донбасі.

Студентка магістратури з університету Драгоманова Марія Прошковська повідомила, що кине університет на знак протесту проти таких кадрів. На своїй сторінці у Facebook вона наголосила, що Більченко “системно промиває мізки студентам“, а також давно відома проросійською позицією, контактами з сепаратистами на Донбасі та антиукраїнськими виступами на російських телеканалах.

Студенти та працівники засудили позицію Більченко та звернулись із заявою до ректора навчального закладу. Однак, за словами Більченко, ректор університету не збирається її звільняти за “політичні погляди“.

Великий Київ у Google News

підписатися