Мінкульт​ досі​ не зняв з держобл​і​ку​ ​пам’ятник Щорсу і не​ ​план​ує​ його демонтувати​: причини

17:17 06.10.2022

​Міністерство культури та інформполітики зняло з державного обліку ряд пам’ятників діячам радянської доби. Проте серед цього переліку немає пам’ятника одному з військових більшовицьких ватажків Миколі Щорсу​ на бульварі Шевченка​.

Мінкульт​ досі​ не зняв з держобл​і​ку​ ​пам’ятник Щорсу і не​ ​план​ує​ його демонтувати​: причини

Як пояснили у Мінкульті, до них не надходило подання від профільних департаментів КМДА про перенесення в інше місце чи вилучення згаданого пам’ятника з Державного реєстру нерухомих пам’яток. Про це йдеться у відповіді Мінкульту на інформаційний запит «Великого Києва».

Пам’ятник військовому діячеві М. О. Щорсу» на бульварі Т. Г. Шевченка у​ ​м. Києві як пам’ятка монументального мистецтва національного значення занесений до Державного реєстру нерухомих пам’яток України (постанова Кабінету Міністрів​ ​України від 03.09.2009 No 928, охоронний No 260055-Н). Інформуємо, що на момент підготовки зазначеного листа, подання про​ ​перенесення зазначеної пам’ятки чи вилучення з Державного реєстру нерухомих пам’яток України до МКІП не надходило​”, – йдеться у відповіді за підписом державного секретаря Мінкульту Юрія Лещука.

Також у Мінкульті не володіють інформацією щодо планів про перенесення пам’ятника одіозному більшовицькому військовому ватажку на іншу локацію. На це питання та ряд інших уточнюючих щодо самої процедури демонтажу, у Мінкульті відповіли наступне: “Щодо решти питань, зазначених у Вашому запиті, у МКНІП інформація відсутня“.

Як ​відомо, ​ в Українському інституті національної пам’яті​ раніше заявляли, що​ пам’ятник Миколі Щорсу перенесуть у музей «Парк радянського періоду» в Спадщанському лісі на Сумщині. ​Київрада у 2017 році підтримала це рішення, проте невдовзі після цього Віталій Кличко як міський голова висловився проти такого рішення. Він назвав ​пам’ятник одним із найгарніших в Європі​.

Після погроз ​радикально налаштованих київських активістів​ ​взагалі​ зруйнувати статую Щорса, її ​закутали у ​жовто-блакитн​е​ ​полотно​. ​Пізніше банер замінили великими плакатами благодійного фонду «Повернись живим​», а згодом з Щорса зняли всі завіси.

У 20022 році з початком російсько-української війни невідомі знову облили фарбою пам’ятник Щорсу. Відповідальність за цю акцію взяли на себе ініціатори флешмобу “Знеси мене повністю”, в рамках якого закликають демонтувати памʼятники російським діячам.

Нагадаємо, пам’ятник Миколі Щорсу був встановлений у 1954 році на перетині​ нинішніх вулиці ​Симона Петлюри та бульвара Тараса Шевченка з нагоди 300-річчя Переяславської ради. Авторами монументу є скульптори Михайло Лисенко, Микола Суходолов, Василь Бородай та архітектори Олександр Власов і Олексій Заваров.​ ​Ідея ​встановлення ​ пам’ятника Щорсу у Києві виникла у 1936 році за наказом Йосипа Сталіна. З початком Другої світової роботи зупинилися. Після війни пішу скульптуру полководця планували встановити на площі Льва Толстого. Зрштою, у 1949 році пішу статую замінили на кінну і вирішили встановити на бульварі Тараса Шевченка.​ До цього на  місці пам’ятника Миколі Щорсу у 1872–1926 роках був пам’ятник Олексію Бобринському — будівничому залізниці у Києві.

Читайте також: Замість Щорса: в Києві пропонують встановити пам’ятник Королеві Єлизаветі II

Великий Київ у Google News

підписатися