Як пояснили у Мінкульті, до них не надходило подання від профільних департаментів КМДА про перенесення в інше місце чи вилучення згаданого пам’ятника з Державного реєстру нерухомих пам’яток. Про це йдеться у відповіді Мінкульту на інформаційний запит «Великого Києва».
Пам’ятник військовому діячеві М. О. Щорсу» на бульварі Т. Г. Шевченка у м. Києві як пам’ятка монументального мистецтва національного значення занесений до Державного реєстру нерухомих пам’яток України (постанова Кабінету Міністрів України від 03.09.2009 No 928, охоронний No 260055-Н). Інформуємо, що на момент підготовки зазначеного листа, подання про перенесення зазначеної пам’ятки чи вилучення з Державного реєстру нерухомих пам’яток України до МКІП не надходило”, – йдеться у відповіді за підписом державного секретаря Мінкульту Юрія Лещука.
Також у Мінкульті не володіють інформацією щодо планів про перенесення пам’ятника одіозному більшовицькому військовому ватажку на іншу локацію. На це питання та ряд інших уточнюючих щодо самої процедури демонтажу, у Мінкульті відповіли наступне: “Щодо решти питань, зазначених у Вашому запиті, у МКНІП інформація відсутня“.
Як відомо, в Українському інституті національної пам’яті раніше заявляли, що пам’ятник Миколі Щорсу перенесуть у музей «Парк радянського періоду» в Спадщанському лісі на Сумщині. Київрада у 2017 році підтримала це рішення, проте невдовзі після цього Віталій Кличко як міський голова висловився проти такого рішення. Він назвав пам’ятник одним із найгарніших в Європі.
Після погроз радикально налаштованих київських активістів взагалі зруйнувати статую Щорса, її закутали у жовто-блакитне полотно. Пізніше банер замінили великими плакатами благодійного фонду «Повернись живим», а згодом з Щорса зняли всі завіси.
У 20022 році з початком російсько-української війни невідомі знову облили фарбою пам’ятник Щорсу. Відповідальність за цю акцію взяли на себе ініціатори флешмобу “Знеси мене повністю”, в рамках якого закликають демонтувати памʼятники російським діячам.
Нагадаємо, пам’ятник Миколі Щорсу був встановлений у 1954 році на перетині нинішніх вулиці Симона Петлюри та бульвара Тараса Шевченка з нагоди 300-річчя Переяславської ради. Авторами монументу є скульптори Михайло Лисенко, Микола Суходолов, Василь Бородай та архітектори Олександр Власов і Олексій Заваров. Ідея встановлення пам’ятника Щорсу у Києві виникла у 1936 році за наказом Йосипа Сталіна. З початком Другої світової роботи зупинилися. Після війни пішу скульптуру полководця планували встановити на площі Льва Толстого. Зрштою, у 1949 році пішу статую замінили на кінну і вирішили встановити на бульварі Тараса Шевченка. До цього на місці пам’ятника Миколі Щорсу у 1872–1926 роках був пам’ятник Олексію Бобринському — будівничому залізниці у Києві.
Читайте також: Замість Щорса: в Києві пропонують встановити пам’ятник Королеві Єлизаветі II