Мінікопія старовинної церкви на Подолі з’явилась на макеті Miniland.UA

Автор: Галина Ворона
14:29 18.09.2023

Церква Миколи Набережного, що розташована на Подолі, за свою майже тисячолітню історію пережила як мінімум три “реінкарнації”. Тут зберігаються справжні історичні реліквії, а ще з нею пов’язана одна з найдавніших київських легенд. Відтепер мініатюрна копія цієї пам’ятки прикрашає мінікраїну Miniland.UA.

Мінікопія старовинної церкви на Подолі з’явилась на макеті Miniland.UA
Світлодіодне освітлення

Про це повідомляється на Facebook-сторінці Miniland.UA.

Перші згадки про церкву, зведену біля Дніпра на честь Миколи Чудотворця, з’являються ще у XI ст. Будівля тоді була дерев’яною, тож не дивно що від неї лише згадки і залишились. Пожежі, війни — самі розумієте.

А от перший мурований храм постав на цьому місті у 1772-75 роках завдяки Іванові Григоровичу-Барському — славетному меценатові, підприємцю та архітектору з Києва. За його ініціативи побудували справжній шедевр українського, або ж козацького бароко. Втім, вже скоро церкві знов добряче дісталося від великої пожежі 1811-го року. Розписувати внутрішні інтер’єри довелося практично з нуля. І, на жаль, робили це не надто талановито.

За радянських часів у церкві зберігали кіноплівки та навіть проводили концерти! А у 1972 році, коли реставрували внутрішнє оздоблення, знавцям відкрився справжній автентичний розпис 18 століття з зображенням української старшини в козацьких строях. Оце знахідка!

Творці країни Miniland.UA кажуть, що у них церква Миколи Набережного виглядає так само, як і у реальному житті, щоправда у масштабі 1:87. Аби побудувати церкву на макеті, спеціалісти зробили ретельні обміри справжнього храму. Каркас будівлі виконано з картону, стіни вручну вирізані з ПВХ, декоративні елементи створено з цупкого паперу, а от капітелі “виростили” на 3D принтері. І улюблена “фішка” — всередині є електричне освітлення, завдяки чому церква велично виглядає у темряві.

Але чому церква має таку назву? Та що за дивна легенда пов’язана з її побудовою?

Отже, сталося це у сиву-сиву давнину… Майже тисячу років тому, а саме у XI-у сторіччі! Одне подружжя зі своїм малям вирушило у Вишгород на поклін мощам Св. Бориса і Гліба. Повертатися довелося на човні Дніпром до Києва. Всі були стомлені подорожжю і не вгледіли: дитина впала у воду.

Розпачу батьків не було меж. Вони відчайдушно молилися про допомогу до Святого Миколи Чудотворця. І диво таки здійснилося! Дитину знайшли живою та здоровою у Софійському соборі саме біля ікони вищезгаданого святого. На честь чудесного порятунку, у місці поруч з яким немовля впало у воду, містяни звели найпершу церкву Святого Миколи. “Набережною” її назвали через близькість до берега Дніпра. А за іконою міцно закріпилась назва “Миколи Мокрого”. Адже сухим з Дніпра не випірнеш!

Саму ікону 1943 році вивезли з Києва відступаючі гітлерівці. Потім вона довго зберігалася в США і повернулась в Україну лише за президентства Володимира Зеленського. Для макету церкви Миколи Набережного у Miniland.UA теж обрали одну з найкращих локацій, аби відвідувачі могли її розглянути в усій красі.

Читайте також: Колишня трамвайна диспетчерська на Львівській площі з’явилась у мініатюрному світі Miniland.UA

Нагадаємо, для музею Miniland.UA відтворили мінікопію історичного будинку Києва з патріотичним муралом та найстарішого кінотеатру Києва з інтер’єром і працюючим екраном. Також в мініатюрному світі є копія історичного млина з села Пустовіти.

Великий Київ у Google News

підписатися