Нагадуємо, “Великий Київ” у партнерстві з венотоніком “ФЛЕГО” розігрує смартгодинник та багато інших подарунків серед всіх, хто прогуляється одним з запропонованих маршрутів на 10 000 кроків.
Отже, маршрут № 4 починається з Маріїнського парку й завершується Оглядовим майданчиком на Площі Конституції.
- Маріїнський парк (вул. Михайла Грушевського)
Маріїнський парк заснований у 1874 році і є одним із найстаріших у Києві. Він спроєктований у пейзажному стилі, має гарно облаштовані зони відпочинку та оглядові майданчики з краєвидом на Дніпро та Лівий берег.
Місце перед Верховною Радою часто слугує для зборів активістів, а перед Маріїнським палацом влітку катаються на роликах та лонгбордах, танцюють.
- Майданчик біля входу до Маріїнського парку з боку станції метро “Арсенальна” (вул. Михайла Грушевського)
На площі майже дев’яти гектарів в самому серці столиці ростуть рідкісні дерева — сакура, софора, айлант, оксамит. Також висаджені яскраві квіти, створені затишні куточки для відпочинку, витончені чудернацькі алеї.
Тут можна провести цілий день, блукаючи пішки серед дерев, або, скориставшись маленьким екскурсійним паровозиком, відчути тишу, спокій, гармонію, шепіт листя, запах і смак затишку й роздумів.
Однак, такої краси могло й не бути. На початку XX століття парк намагалися знищити, суттєво перепланувати й перетворити на місце поховання військових та політичних діячів. На щастя, таким планам не судилося збутися.
- Фонтан Олексія Термена (вул. Михайла Грушевського, 30)
Фонтан Термена – один із екологічних символів Києва і приклад свідомого ставлення до довкілля. Це один із семи фонтанів, що прикрасили Київ ще на початку XX століття. Однак, збереглися лише пʼять.
У різні часи фонтан справно послужив киянам: з нього набирали воду для господарських потреб, напували коней і худобу й навіть гасили пожежі. Зараз функція фонтана – створення унікального мікроклімату для екосистеми парку.
Фонтани було відлито на Київському машинобудівному заводі Олексія Термена за проєктом архітектора Олександра Шіле.
- Паркова статуя “Київські каштани” (вул. Михайла Грушевського, 7А)
Каштан – один із символів Києва. Їх висаджували на вулицях ще з ХІХ століття. Пам’ятник у Маріїнському парку, що відтворює розкритий каштан із зображенням сонячного кораблика, є символом відродження і водночас застереженням для майбутніх поколінь киян.
Під час Другої світової війни значна частина дерев була пошкоджена. Відразу після звільнення Києва популяцію каштанів відновили.
Ще одного нищівного удару по каштанах завдала екологічна катастрофа у 80–90-х роках ХХ століття. У зв’язку із забрудненням повітря до екосистеми потрапили представники шкідливої каштанової мінуючої молі. Відсутність природного захисту від неї сприяла хворобі каштанів. Термінові запобіжні заходи обумовили їхнє часткове збереження. За ініціативи київської громади висадили нові саджанці.
- Майданчик для посадки гелікоптерів (Паркова дорога)
У парку є майданчик для посадки гелікоптерів. При цьому його побудували з порушенням екологічних норм. Згодом це будівництво було визнане екологічно шкідливим і навіть незаконним. Однак екосистемі міста ця будівля залишилась у спадок.
І хоча конгресно-виставковий центр “Парковий” (теперішня назва місця) передали до державної власності, він і досі залишається символом непродуманих в екологічному питанні рішень, що істотно впливають на якість довкілля зелених зон у столиці.
- Станція виїзної екстреної консультативної медичної допомоги (вул. Михайла Грушевського, 7А)
Невеличкий, мало примітний будиночок ХІХ століття, у якому розташована станція виїзної екстреної консультативної медичної допомоги Міністерства охорони здоров’я.
Це унікальна споруда з унікальною службою. Саме вони, медики екстреної допомоги, опиняються першими в зоні екологічного лиха або техногенної катастрофи.
Своїми діями лікарі намагаються зменшити ризики поширення епідемій і хвороб (згадаймо наслідки пандемії Covid-19), уберегти життя і здоров’я постраждалих через різноманітні природні або штучні катаклізми й головне – зробити так, аби виявлені загрози були усунені якнайшвидше та не повторювалися знову.
- Оглядовий майданчик на Площі Конституції (вул. Михайла Грушевського, 5A)
Оглядовий майданчик розташований на верхній терасі Дніпровських круч на північно-східній околиці парку. Тут відкривається чудовий краєвид.
Зліва височіють хмарочоси Деснянського району і Троєщини, справа – Харківський масив і Осокорки, у підніжжя – могутній Дніпро.
Однак небезпечних забруднювачів теж вистачає: Дарницька ТЕЦ, заводи Дарницького ті Троєщинського промислових вузлів. Видно шкідливі викиди в повітря з труб та наслідки потрапляння неочищених стоків у Дніпро.
Мета екологічно безпечного розвитку міста – розроблення та будівництво сучасних очисних споруд, комплексне перероблення відходів, рециклінг. Такі заходи передбачені стратегічними документами розвитку України та міста Києва. На жаль, їх реалізація призупинена воєнною агресією з боку РФ. Відновлення програм сталого розвитку екосистем дасть змогу із впевненістю сказати.
Дивіться також: Маршрут №1 “10 000 кроків Києвом туристичним за онлайн-мапою”).
Обирайте один з двох або чекайте наступні два, що ми опублікуємо 01.07 та 4.07, публікуйте фото з вашої прогулянки тут та беріть участь у розіграші подарунків від редакції “Великий Київ” та партнера проекту венотоніка ФЛЕГО, що відбудеться вже 7 липня. Для розіграшу ми підготували:
- стильну брендовану пляшку для води для комфортних прогулянок;
- упаковку мінеральної води, щоб вас не мучила спрага;
- Венотонiк ФЛЕГО, щоб врятувати ваші ноги від важкості після довгого ходіння;
- та суперприз – смарт-годинник для всіх, хто слідкує за своїм здоров’ям.
Детальні правила участі читайте за посиланням.
Тож не зволікайте, беріть своє зручне взуття та відправляйтеся в мандрівку нашим Великим та надзвичайним Києвом.
Нагадаємо, “Великий Київ” та венотонік ФЛЕГО розігрують смарт-годинник за прогулянку містом на 10 000 кроків. Про маршрут №1 читайте тут.