Про історію міста розповідає кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту археології НАН України Олексій Комар.
«Найдавніше поселення на території Києва – це Кирилівська стоянка доби палеоліту. На тих же Кирилівських висотах відомі поселення часів трипільської культури та пізнього етапу трипілля. В різних частинах Києва, наприклад, на Дарниці, ближче до Троєщини, на Пріорці була зібрана кераміка доби бронзи», – розповідає історик.
Кінець палеоліту визначають у межах 10 тис років до н.е. Тобто, історія земель, де нині простягається Київ, сягає понад 31 століття.
Найдавніші слов’янські поселення були знайдені на території Оболоні. Також поселення зарубинецької культури існували на Замковій горі і могильник зарубенецької культури на Старокиївській горі.
Появу поселень на території, де нині розташований сучасний Київ історики не вважають початком літочислення, бо відповідно до термінології істориків період заснування того чи іншого міста визначають з часу появи міста замість сіл чи поселень. Тому офіційно Київ трохи молодший.
«Якщо будемо говорити про періоди, коли люди приходили, відходили з цієї території, втрачалася назва і населення», – говорить Комар.
Теорія визначення віку Києва радянського походження
Історики мають декілька гіпотез заснування Києва. Одну з них називають найбільш ймовірною – це гіпотеза Михайла Каргера. Він опирався на відомості про заселення майданчика на Старокиївській горі – за висновками археологічних розкопок. Там можна побачити зміну равньослов’янського шару давньоруським, зазначає Олексій Комар.
Проте рахувати вік Києва почали за радянських часів після виявлених під час розкопок уламків житла, датованих 6-им століттям нашої ери та пов’язаних з так званою празькою культурою.
«Згідно уявлень коли могла виникнути празька культура – десь всередині або в кінці 5-го століття. І так середину 5 століття було прийнято як рубіж щодо заснування Києва. Тим більше, що до нього була близька, хоч і фантастична дата, яку ніхто ніколи не сприймав серйозно, але яка існувала в польській хроніці 16-го століття Мацея Стрийковського, що Київ був заснований в 430-му році н.е.».
Таку версію заснування Києва називають «ювілейною». І після її прийняття в СРСР вперше відзначили 1500 років з дня заснування Києва. Вперше День Києва відзначили в 1982 році, оголосивши офіційно прийняту дату заснування міста 482 рік.
Однак такий погляд на історію виключав часи Київської Русі, що досі вигідно радянській (російській) пропаганді.
А от у 9-му столітті розвинутий Київ з активними міжнародними відносинами та торгівлею був повноцінною європейською столицею, каже історик.
Читайте інші публікації з циклу «Київ від початків» та дізнавайтесь про предків, які значно вплинули на життя столиці:
- Жінки-слов’яни йшли з чоловіками у військо та керували домом
- За часів Київської Русі місто було центром торговельних шляхів та зростало з податків від перемоги
- Княгиня Ольга закопала живцем сватів від ворога та помстилася за чоловіка
- Вбивця християн та ідолопоклонник Володимир охрестився сам та освятив киян
- За часів Володимира Великого в столиці було 400 церков, а тонку емаль та кольчуги продавали в Європу
- Волинян розуміли, краще за новгородців – якими двома мовами писали у столиці за часів Київської Русі
- Засновник Москви, князь, якого отруїли кияни, Юрій Долгорукий помер 15 травня та похований під Лаврою
- За правління Ярослава Мудрого в столиці судили злочинців, а мешкало більше людей ніж у Лондоні та Гамбурзі
- Київ від початків: Володимир Мономах зробив столицю містом великого паломництва, куди сходились найбагатші краю
- Київ від початків: українські депутати відвоювали православ’я у Польщі та заснували майбутню Києво-Могилянську академію
- Київ від початків: школи в Києві від Володимира Великого – освячені приміщення, унікальний однострій та вишкіл еліт