Квіти бузку, що мають по 100 пелюсток, старі німецькі сорти та винаходи київських вчених: у Ботсаду Гришка стартував сезон цвітіння

Автор: Оксана Тупальська
14:56 04.05.2023

Сотні сортів бузку розквітають нині у Національному ботанічному саду імені М.М. Гришка НАН України. На найближчий вікенд очікують пік цвітіння, який триватиме до кінця травня. У Саду бузків (Сірінгарії) ростуть 1500 кущів, висаджених починаючи з 1948 р., привезених або виведених вченими у Києві. Про запашну колекцію кореспонденту «Великого Києва» розповів завідувач відділу дендрології, доктор с/г наук Юрій Клименко.

Квіти бузку, що мають по 100 пелюсток, старі німецькі сорти та винаходи київських вчених: у Ботсаду Гришка стартував сезон цвітіння Фото: Фото: УНІАН
Світлодіодне освітлення

Чи можна вже приходити до ботанічного саду, щоб потрапити на час цвітіння бузків?

Зараз  починають цвітіння перші ранні сорти. Нині бачив кущ, який повністю вже розквітнув. Деякі – тільки починають квітувати. Я думаю, через тиждень буде пік цвітіння. Тоді найкраще відвідати ботанічний сад. Але можна прийти і зараз, подивитися. Бо коли буде пік цвітіння, більшість видів та сортів, які ранньоквітучі, вже відійдуть. У нас колекція бузків займає 2,5 га площі. Зібрано 22 види. Це при тому, що всього на землі 28 видів бузків існує. Кількох видів не вистачає, тому що це південні тропічні рослини, вони в нас не витримують. Також зібрані сорти декількох видів бузків. Колекція такого виду, як бузок звичайний складає порядку 135 різних сортів.

Коли люди чують назву виду «бузок звичайний», виглядає, що це простий собі кущ, який росте по садках, а, виявляється, його є понад сотню сортів…

Бузок звичайний – це не наш вид, він до нас завезений. Це один вид, а у нього є багато сортів. Наприклад, є сорт, який називається Леся Українка. Він квітує білими квітами. У бузку звичайного в квітці 4 пелюстки – це в диких рослин, які ростуть в природі. У сортових рослин також може бути 4 пелюстки, але є сорти з махровими квітками. У них може бути 8 пелюсток, або 12. Сорт Леся Українка виведений у нашому Ботанічному саду людиною, яка зараз є куратором цієї ділянки, кандидатом біологічних наук Василем Горбом. В квітці рослин цього сорту пелюсток може бути 25, а якщо пошукати, то і 50, і 80, і навіть були випадки, що знаходили таку квітку, в якій було 100 пелюсток. За кількістю пелюсток з цим сортом ніхто не може змагатися.

Цвітіння сорту Леся Українка бузку звичайного

Але він квітує пізніше трошки за інші сорти. Основний пік цвітіння проходить, і коли цвітіння більшості сортів бузку звичайного завершується, тоді квітує бузок сорту Леся Українка.

Відвідувачі часто шукають для світлин кольорові квіти, які відрізняються від звичних для ока – є такі серед сортів бузку звичайного?

Є у нас дуже оригінальний сорт Сенсація, у якого краєм пелюстки йде білий ободок, є сорт Прімроуз – з жовтими квітами.

Цвітіння сорту Прімроуз бузку звичайного

А ще дуже гарні сорти селекції нашого ботанічного саду. Це Богдан Хмельницький, Вогні Донбасу і Тарас Бульба. Вони були виведені у 1954-1956 рр., коли працював завідувачем відділу дендрології доктор біологічних наук, професор Леонід Іванович Рубцов. Він був ландшафтним архітектором. Саме Леонід Іванович тоді спроектував цей Сірінгарій (Сад бузків) з видом на Видубецький монастир. Він брав участь у посадці цих бузків. Найстаріші бузки у нас привезені з Німеччини відразу після війни. Тоді Леонід Іванович їздив в Німеччину, і частину кущів нам передали за репарацією, а частина була куплена. От вони ростуть з того часу. Товсті, стовбур в таких пагорбах. Видно, що старі бузки.

Цвітіння сорту Сенсація бузку звичайного

І з того часу почали працювати науковці над селекцією?

Леонід Іванович сам займався селекцією бузків і, разом з співавторами, створив декілька сортів. Були у нас й інші селекціонери, які працювали з бузком. Є оригінальні сорти, але вони не пройшли випробування і до державного реєстру не потрапили. Це Рожева хмара, Топаз (з квітками темно-пурпуровими) дуже оригінальні сорти нашої селекції. Прийдіть, подивіться. Тепер наш Сад бузків працює без вихідних, то з раннього ранку і до темряви є відвідувачі. Я приходжу на 8.30 – вже каси працюють, буває затримаюсь після роботи в 7-ї вечора, виходжу – ще все працює. Ще довго буде чим милуватися. Коли відцвітуть сорти бузку звичайного, почнуть квітувати деякі видові бузки. Скажімо, бузок сітчастий, його різновиди. Весь світловий день можна провести в ботсаду, на природі.

Вартість вхідного квитка до Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України:

  • для дорослого – 100 грн.
  • для дітей шкільного віку – 50 грн.
  • для дітей до 7 років, пенсіонерів та пільгових категорій відвідувачів (учасники бойових дій, ветерани Другої світової війни, воїни-інтернаціоналісти, інваліди аварії на ЧАЕС та учасники АТО) – вхід безкоштовний.
  • Вартість абонементів на відвідування ботанічного саду дитиною віком до 7 років у супроводі одного дорослого впродовж одного місяця – 1000 грн.

Нагадаємо, «ВК» наприкінці квітня розповідав, як захоплюють киян магнолії в цвітінні – адже ботанічний сад Фоміна став улюбленим місцем для романтичних сесій.

Великий Київ у Google News

підписатися