Велике міжнародне дослідження Health Report, проведене серед 30 тисяч респондентів в 15 країнах Європи, в березні-квітні 2021 року показало, що люди стали стежити за здоров’ям набагато уважніше.
Головний виконавчий директор компанії в області охорони здоров’я Пітер Гольдшмідт розповідає, що близько 45% респондентів заявили, що стали правильніше харчуватися: «А цей тренд вплине на статистику хронічних захворювань в майбутньому в позитивну сторону. Люди стали приймати набагато більше вітамінів (в першу чергу жінки) – кожен третій розповів про це. І взагалі, у них з’явилося більше відповідальності за себе. Це – абсолютно нова тенденція, якої не було раніше ».
Читайте також: Війна, безробіття, пандемія. Які ще проблеми українці вважають найголовнішими у країні
«Медицина стає більш профілактичною, люди прагнуть правильно харчуватися, займатися спортом, відмовляються від шкідливих звичок. Особливо цим відрізняється нове покоління, яке називають «покоління ігрек». Раніше говорили «ні самолікуванню», а зараз все частіше вживають термін «відповідальне самолікування». Адже пандемія наочно показала, що треба часом самому про себе подбати. Дедалі популярнішими стають девайси, які відстежують показники здоров’я: тиск, пульс, кількість пройдених кроків, годин сну та ін. Створюються медичні платформи, які на відстані моніторять основні функції людини. Медицина роботизується, з’являється все більше роботів-хірургів. Звичайно, штучний інтелект навряд чи замінить лікаря, але дозволить розвантажити кількість важких випадків на прийомі, в загальному, працювати медикам стане легше. І хоча в пандемію лікарі нерідко змушені були спостерігати в ковідаріях пацієнтів, які, як з’ясовувалося, не стежили за своїми хронічними захворюваннями, наприклад, при діабеті навіть не вимірювали рівень цукру, – тренд на збільшення частки свідомих пацієнтів в майбутньому очевидний. Свідомий пацієнт – це партнер, який несе відповідальність за своє здоров’я разом з лікарем », – йдеться у висновках дослідження.
І все ж пандемія сприяла зниженню доступності медичної допомоги, особливо профілактичного характеру. За даними «Індексу жіночого здоров’я», з 21 до 40% зросла кількість людей, які відклали звернення до лікаря. За оцінкою гінекологів, 82% пацієнток переносили прийом у лікаря або скасовували його, але у 60% були запити на онлайн-консультації.
Читайте також: Карантин, день 460. Чи може вакцинація від COVID-19 стати щосезонною
Потік пацієнтів до терапевтам впав на 59%, а гінекологи майже втратили первинних пацієнтів. Зате люди стали більше цінувати рекомендації лікарів, відзначають експерти. 54% опитаних лікарів вказали, що відповідальність і старанність пацієнток щодо рекомендацій і призначень за останні 3-5 років підвищується.
Нагадаємо, раніше медики з США виявили, що низький рівень тестостерону в крові чоловіків робить їх більш уразливими для коронавірусу і підвищує ймовірність розвитку важких форм COVID-19.