Важко сказати, скільки ж саме років гривні. Валюта з такою назвою широко використовувалася ще за часів Київської Русі. І якщо починати відлік з тих давніх часів, то виходить, що наші гроші – тисячолітні.
Але, так би мовити, дизайн древньої гривні значно відрізняється від сучасних грошей. Тому можна спробувати піти іншим шляхом і почати відлік з ХХ століття. 1 березня 1918 року Центральна рада прийняла закон згідно з яким офіційною грошовою одиницею УНР стала паперова гривня. З 17 жовтня гроші надійшли у обіг. Але довго служити українцям їм не вдалося – гетьман Павло Скоропадський поновив обіг Державних карбованців.
Факт: Одна гривня в УНР дорівнювала 10 «шагам» і обмінювалася за курсом 2 гривні за 1 карбованець.
Читайте також: Незалежні! Як українці здобули своє свято і коли святкували?
Ім’я для новонародженої
Одразу ж після проголошення незалежності України постало питання національної валюти. Почалися палкі дискусії: як слід назвати нові гроші нової України? І треба сказати, що питання виявилося непересічним: його обговорення зайняло декілька років.
Розглядалося чимало варіантів. Куна – за аналогією з древньоруською грошовою одиницею слов’ян. Зрештою цю назву уподобали Хорвати, з 1994 року це їх офіційна валюта. Рубль – гроші з такою назвою теж були на Русі, за деякими версіями рубль вартував півгривні. Українська діаспора в Канаді, яка звикла використовувати канадський долар, пропонувала запровадити ще й долар українських. Але зрештою зійшлися на гривні.
Ще одна хвиля суперечок стосувалася того, як же назвати монети. Тут теж були різні пропозиції. Різана – дрібні мотети Київської Русі, орієнтовно одна різана дорівнювала 1/20 гривні. Шаг – польсько-литовська срібна монета, саме на шаги поділили гривню за часів УНР. За аналогією з центом була ідея назвати українські монети сотими. Після перемовин зійшлися на зрозумілих і знайомих копійках.
Факт: В той час як українські еліти обирали назву нової валюти і розглядали рубль як один з ймовірних варіантів, російські еліти займалися тим самим. Цікаво що офіційну валюту Російської Федерації свого часу пропонували назвати гривнею.
Читайте також: До Дня Конституції: ТОП-11 фактів
Найцінніші українці
Грошове питання в Україні було багатостраждальним. Щойно дійшли згоди в назві, як постала нова дилема – кого удостоїти честі? Рішуче відмовилися друкувати на банкнотах політичних діячів, вирішили зосередити свою увагу на діячах культури.
Але від політики в грошових питаннях відійти не так просто. Зрештою на перших номіналах з’явилося більше політичних діячів, ніж діячів культури: князь Володимир Великий (1 гривня), князь Ярослав Мудрий (2 гривні), гетьман Богдан Хмельницький (5 гривень), гетьман Іван Мазепа (10 гривень) та перший президент УНР Михайло Грушевський (50 гривень). Тож, спочатку лише дві банкноти гордо зображали письменників Івана Франко (20 гривень) та Тараса Шевченко (100 гривень).
Номінали у 200 гривень з Лесею Українкою, у 500 гривень з Григорієм Сковородою та у 1000 гривень з Володимиром Вернадським з’явилися значно пізніше. Цікаво, що Леся Українка – єдина жінка, яка удостоїлася честі «бути» на гривні. І саме купюра з її зображенням залишається найпопулярнішою, двохсоток випускається в обіг найбільше.
Факт: українську гривню малювали два художники: Василь Лопата та Борис Максимов. Багатостраждальною для них виявилася десяти гривнева купюра, її ескіз довелося перемальовувати 15 разів.
Читайте також: Топ-10 фактів про пам’ятник Володимиру Великому
Українка іноземного походження
Визначившись з назвою, номіналами та дизайном керманичи Незалежної замислилися над ще одним складним питанням: де ж надрукувати новенькі гривні? Тут допомогла українська діаспора, яка посприяла тому, щоб частину грошей надрукували в Канаді. Ще частина друкувалася у Франції та Великобританії. Монети в 1, 2, 5, 10, 25, 50 копійок виготовляли в Італії.
Перехід на національну валюту вартував Україні $80 млн. Була розроблена секретна операції «Щит України» у ході якої 3 млрд купюр мали доправити морем та літаками.
Після усіх митарств 2 вересня 1996 року розпочався обіг гривні. Одна новенька гривня обмінювалася на 100 тисяч карбованців. Що ж до валютного курсу, то він був дуже оптимістичним: $1,8 дорівнював 1 гривні.
Факт: Довгий час українська валюта не мала власного знаку. Він з’явився лише у 2004 році і розшифровується наступним чином: маленька літера «г» з двома горизонтальними лініями, які символізують стабільність. Дві лінії додали до офіційного символу української валюти за аналогією з найстабільнішими валютами світу: доларом та євро.
Читайте також: Чому кияни почали святкувати День прапору раніше за всіх?
Короткий вік маленьких грошей
Дрібні гроші постійно переходять із рук в руки, тому і зношуються досить швидко. Середня тривалість життя 1, 2 та 5 гривневих купюр складає всього півроку.
Ще на початку нульових у Нацбанку задумалися над тим, щоб замінити паперові купюри цих номіналів на металеві. Однак, собівартість виготовлення монет була вищою, тому довгий час у обігу була тільки одногривнева монета.
Лише у 2018 році з’явилася оновлена монета в одну гривню та новенькі дві гривні. Наступного року в обіг ввійшла монета з Богданом Хмельницьким номіналом в 5 гривень, а в 2020-му – монета номіналом в 10 гривень.
Факт: В 1992 році планувалося, що в обігу будуть банкноти номіналом в 3 та 25 гривень, на кшталт тих, які були у обігу за часів Радянського Союзу. Але згодом від цієї ідеї відмовилися.
Читайте також: День, коли пролунало слово «незалежність»: 22 січня — двічі в історії України
Українська красуня
Свій початковий дизайн гривня змінювала двічі: у 1994-му та в 2003-му. Останній варіант, яким ми послуговуємося і сьогодні, виявися напрочуд вдалим. У 2008 році спеціальна комісія Міжнародного фінансового банку оцінювали валюти світу за їх естетичними якостями. Наша гривня ввійшла в п’ятірку найгарніших нарівні з болгарським левом, американським та австралійським доларом та євро. Хотілось б, звичайно, що гривня ще у п’ятірку найстійкіших валют світу увійшла, але всьому свій час.
Факт: Цього року на честь річниці незалежності України Нацбанк увів у обіг дві пам’ятні банкноти номіналом у 100 та 500 гривень. Зовні банкноти практично не змінилися, але на них з’явилася офіційна символіка 30-ї річниці.