Почнемо з того, що мати перепланування в сучасних реаліях не так страшно, аніж 10 років тому, коли діяло БТІ. Бо раніше перш ніж продати квартиру вам необхідно було запросити експертів контори, щоб вони ретельно придивилися, чи не попхали ви часом стіну на кілька сантиматрів праворуч чи ліворуч. Якщо ж зробили більш глобальну перебудову, можна було отримати штраф.
Тепер перебудовувати хату під себе можна до однієї межі – щоб лиш не зруйнувати несучі стіни та не розвалити будинок. А якщо ви перенесли ванну на місце кухні, чи з кухні зробили шкільний куточок для дитини – це нікого на практиці не цікавить.
Юридично, ви б мали звернутися до БТІ та замовити новий план помешкання. Проте навіть у випадку продажу без цього плану новий власник може придбати у вас майно та подякувати за нові зручності, які він не побачив у інших власників, які пропонували квартири на ринку.
З якими квартирами проблеми можливі
Якщо ви збільшили площу помешкання за рахунок території спільного користування.
Ви вирішили пристосувати під себе тамбур поруч з квартирою та встановили додаткові двері
Якщо поруч є сусіди і тамбур ділиться на двох, він є додатковою житловою площею – бо і взуття там можна на полички скласти, і велосипед до стіни підвісити, навіть поставити лежак на випадок повітряної тривоги. Однак, якщо виставили хату на продаж – майно забрали, і нуль питань.
Складніше, якщо тамбур створений під одну квартиру. Трапляється, що в таких приміщеннях нерідко з нього роблять коридор, двері до квартири забирають, а з території, яка за планом була коридором, роблять вітальню. якщо це зручно не лише вам, а і покупцеві, який придивиться вашу хату, встановлювати двері назад сенсу немає. Тут і виникає питання оформлення нового проекту в БТІ.
Ще одна модель перебудови – збільшення площі кімнати за рахунок кухні
Перенесли входи та частину стінок – а за кухнею посунулося все: і площа коридорів змінилася, і ванна з вбиральнею вже не такі, як були на плані. Після такої глобальної перебудови краще не сваріться з комунальниками. Бо якщо придертися, з вас можуть брати більше за опалення – адже житлова площа змінилася. Хоча і тут справа більше принципів, бо випадків, коли реально приходили до когось додому та міряли, в кого скільки метрів займає жила територія після ремонту, вкрай мало.
Розширились, не спитавши сусідів
Про таку пригоду “ВК” розповідав раніше – жінка на верхньому поверсі вирішила трохи розмахнутися і зробила собі терасу на даху. Жителям будинку така ідея не сподобалася, тому їй довелося бігти в в БТІ, щоб переоформити на себе шматок даху. Навіть взяла відповідні документи. Однак після тяганини в судах мешканці відібрали в панянки дах, назвали дії самозахопленням та змусили за її рахунок провести ремонт – висушити стіни та перебудувати вхід на горище, щоб ніхто без діла не лазив.
Через перепланування квартири можуть не дати кредит покупцям?
Сергій Курганов, рієлтор-практик, гендиректор рієлторського об’єднання в інтерв’ю ТСН малює страшні картини – мовляв, банк не дасть кредит, якщо покупець захоче придбати вашу майно.
На практиці – співробітники банків не ходять по хатам з лінійками та не звіряють квартири з планами. Лище просять перелік документів. Якщо з документами все гаразд, дають кредит. Як не є – бізнес потребує грошей та намагається залучити в першу чергу платоспроможних клієнтів, а не тих, в кого стіни на місці.
Єдиний, хто може прийди до вас до хати – це фахівець із газконтори. Його робота – перевірити вентиляцію та пожежну безпеку. Якщо з розташуванням газової плити проблем немає – переробляйте свою хрущівку, щоб жити, як гідні люди.
А от як можна перепланувати квартиру в хрущівці та сталінці, читайте у наших попередніх публікаціях:
- Ремонт у старій хрущівці – як зі старої халупи зробити комфортне житло
- Жорсткі недоліки в плануванні квартир – чого варто уникнути, якщо ви ще можете внести правки
- Весняний ремонт: 4 “за” і “проти” встановлення кабінки для душу в міській квартирі
- Таємниця хрущовок: навіщо в старих будинках віконце між вбиральнею і кухнею та чи вписується воно в сучасний інтер’єр