Хатня справа: посадив на клумбі біля під’їзду петрушку з цибулею – ділися з сусідами

Автор: Оксана Тупальська
15:53 10.04

Як мають виглядати клумби біля під’їздів багатоповерхівки у великому місті зазвичай вирішують жителі перших поверхів. Вони висаджують квіти та підсапують ділянку, стрижуть кущі, а часом навіть вирощують городину. Чи має право хтось інший із мешканців дому, наприклад, житель 15-го поверху, вирішувати, що ростиме на “грядці”, спробуємо розібратися.

Хатня справа: посадив на клумбі біля під’їзду петрушку з цибулею – ділися з сусідами

У серії “Хатня справа” кореспондент “Великого Києва” розповідатиме, як грамотно подбати про свою домівку у теплу пору року, аби життя у ній було затишним. 

Хто і що має право висаджувати під вікнами висоток

Прилегла ділянка біля багатоповерхівки простягається на відстань від 5 до 50 метрів. Її називають прибудинковою та зазвичай передають в обслуговування ОСББ або ЖЕКу, з якими погоджуються співпрацювати мешканці. Відтак, як право, так і моральний обов’язок піклуватися про озеленення мають мешканці – або наймаючи за власні кошти (сплачуючи комуналку) відповідним службам, або самотужки. 

Висаджувати рослинність біля дому мають право усі меншканці. Так само, як і збирати плоди з дерев, які ростуть під вікнами.

Якщо, скажімо, біля будинку вродили абрикоси, персики, черешні чи сливи – кожен мешканець, як малий, так і дорослий має право їх обривати та їсти. 

Житель багатоповерхівки обрізав виноград, що плівся стінами – а так можна було?

2 роки тому любителі вуличного озеленення забили на сполох – чоловік обрізав декоративний виноград, який виріс у нього під вікнами. Ідею вертикального озеленення “Місто живих стін” привезли з ЄС, де подібні живі килими вкривають квартали. 

Однак київському старожилу ідея не сподобалася – мовляв, будуть мокріти стіни, треба постійно підстригати, та ще й може затуляти сонце, промені якого він дуже любить у власній домівці. Тому пан довго не думаючи взяв лопату і повирубував у себе під вікнами кущові рослини. Чим викликав обурення не лише сусідів, а і активістів району, які просували ідею зеленого декору. 

Чи мав право чоловік так познущатися над іноваційним озелененням та зрубати виноград в себе під вікнами? Нажаль для сусідів, мав. Бо це і його помешкання. І під час висадки рослин його думку та потреби не було враховано.

Виноград не забезпечує невідкладні потреби інших, не є комунальною інфраструктурою, як ліфти, сходи, дощові зливи тощо. Історичної чи культурної цінності він також не містив – бо відомостей про це не було внесено до відповільних міських департаментів. Відтак – хотів, і розчистив. 

Щоб подібного не сталося, мешканцям варто заздалегідь проводити інформаційну кампанію та розповідати сусідам про цінність новації. Або проводити голосування на зустрічі ОСББ – якщо більшість проголосували “так”, є про це документ і свідки – вперед з лопатою садити дерева та квіти. 

Під домом росте цибуля та петрушка, а клумба огороджена парканом

Трапляється таке в будинках, де жителі перших поверхів впродовж багатьох років дбають про озелення в себе під вікнами, аж так, що зростаються з ділянкою, як з рідною. А потім – висаджують городину та ставлять навколо огорожу. 

Город біля багатоповерхівки у Луцьку

Однак, варто розуміти, що з того моменту, як житель обгородив, навіть маленький шматок землі та перестав впускати туди їнших – це самовільне захоплення земельної ділянки. Звичайно, таке порушення не порівняти з крадіжкою 2-3 га паю десь в сільській місцевості на Київщині. Однак якщо сусіди викличуть поліцію і гуртом знесуть паркан, або залізуть через огорожу та поз’їдають цибулю на очах у тих, хто її садив – вчинять правомірно.

Варто знати, що за створення приватного городу біля багатоповерхівки передбачено штраф від 340 до 1360 грн.  

Ось чому, якщо висадили городину на грядці – будьте готовими розділити вітаміни, що там виростуть, з іншими мешканцями.

Які кущі, дерева та квіти варто посадити біля багатоповерхівки?

Аби клумба цвіла від танення снігів до осені, можна підібрати рослини з різним циклом цвітіння. Наприклад, рано навесні цвітуть кущі азалії, форзиції та гортензії. Ближче до літа вони передають естафету бузку. А от ближче до осені порадують квіти – хризантеми, астри на мальви.  

Якщо будинок зведений таким чином, що у вікна в літню пору палить сонце або поруч розташовані автошляхи, звідки доноситься шум та бруд, варто висадити високорослі дерева – берези, клени, груші, черешні, сосни. 

Раніше “ВК” розповідав, як у дворі однієї з багатоповерхівок невідома викрадала квітучі рослини, які висадили мешканці. Вчинений нею злочин зафіксували на відео. 

@magic_plants_ Клумба з 🌷тюльпанів #клумба #тюльпан #тризуб #тюльпани #садівництво #садок #біляхати ♬ оригінальний звук – Tatyana

Великий Київ у Google News

підписатися