Фотографії з космосу та маневрування на орбіті: що відомо про виробництво заводу «Арсенал»

Автор: Оксана Тупальська
20:36 27.02.2023

У центрі столиці на заводі «Арсенал» випускали техніку, яка використовувалась у космічній галузі та підготовці космонавтів. Застосовували оптоелектронні мережі та унікальні вимірювальні прилади.

Фотографії з космосу та маневрування на орбіті: що відомо про виробництво заводу «Арсенал»
Світлодіодне освітлення

Що відомо про досягнення науки і техніки, які втілювалися у центрі столиці, кореспондент “Великого Києва” розкаже в деталях.

Як відомо, досвід минулого століття планують застосувати поруч із сучасним на оновленому підприємстві «Арсенал». Відповідне рішення вже ухвалив Кабмін та доручив Держкосмосу розробити стратегію розвитку заводу.

У 1946 році про завод «Арсенал» знали як про місце створення якісної фототехніки. Тоді підприємство отримало обладнання німецького виробника Carl Zeiss. Це була фірма з виготовлення точної оптики, заснована німецьким винахідником Карлом Цайсом. Вона досі працює та має офіс в окрузі Штудгарт і хорошу репутацію. З оригінальних німецьких комплектуючих в центрі української столиці складали фотоапарати марки «Киев».

Згодом фототехніка, виготовлена на підприємстві, почала слугувати не лише цивільним цілям, а і в дослідженнях космосу, також отримані світлини потрапляли у світову пресу. Зокрема, її використовували при фотозйомці з борту космічних кораблів серії «Восток», «Союз», місячних кораблів серій «Луна» та «Зонд», орбітальної станції «Салют», а також у відкритому космосі.

У червні 2021 року у Відні відбувся 38-ий аукціон Leitz Photographica Auction, де була представлена раритетна фототехніка вартістю в сотні тисяч євро. Серед 469 лотів – камера Киев ФК6, виготовлена на «Арсеналі».

Зазначалося, що це був той самий єдиний плівковий фотоапарат, виготовлений для зйомок на орбітальній космічній станції, що побував в космосі у 1975 році. Камера та об’єктиви були сконструйовані з урахуванням необхідності використання в атмосфері, з матеріалів, що не згорають.  

У 1970 рр. на заводі створили комплекс імітаторів для підготовки космонавтів. Вони відтворювали повну ілюзію маневрування і керування космічним кораблем. Такою технікою укомплектовані моделювальні стенди та тренажери, центри підготовки космонавтів та найбільший в світі космодром «Байконур» у Казахстані.

А у 2019 році ДП “Завод “Арсенал” виготовило на замовлення Державного космічного агентства України станцію моніторингу космічного простору «Збруч». Станція призначена для виявлення штучних об’єктів – супутників чи космічного сміття, на орбіті Землі. Це дозволяє вираховувати траєкторію падіння уламків з космосу, які становлять загрозу для важливих інфраструктурних об’єктів, зокрема атомних електростанцій, сховищ нафти та газу, населених пунктів. 

Тоді «Збруч» передали на експлуатацію на Київщину – у війська в складі астрономічної обсерваторії Національного центру управління та випробувань космічних засобів. Міноборони у 2019 році розповідало, що військовими каталогізовані близько 12 тисяч космічних об’єктів, за якими велося спостереження та контроль.

У роки незалежності «Арсенал» також виготовляв унікальні оптико-електронні прилади для медицини, а ще – дорожні світлофори на світлодіодах, які економлять витрати енергоспоживання та виключають виникнення сонячного бліку — «фантому», високоточні прилади обліку газу, банківські лічильники банкнот і монет.

Нагадаємо, «ВК» показував світлини з видами Києва та Дніпра з космосу. А ще сходознавець Андрій Васильєв публікував світлини з космосу, де видно нічну українську столиці – з електрикою та у вогниках. 

Великий Київ у Google News

підписатися