Перше кохання і перша куля
Народжений в акторській родині Олександр-Зенон Курбас від самого малечку був просто приречений на мистецтво. Тому не дивно, що свою кар’єру юнак почне з виспів на сцені у якості актора. У 26 років Курбас вже був зіркою, режисери віддавали йому центральні ролі у постановках.
Можливо, саме магія театру і зіграла злий жарт з ще зовсім молодим хлопцем. На сцені йому випадала нагода грати неабиякі по силі почуття: так у «Украденому щасті» він перевтілювався у пристрасного і ревнивого Михайла, а у «Дяді Вані» Курбас виконував роль авантюриста Астрова.
Тодішньою партнеркою Курбаса по сцені була молода і дуже талановита акторка Катерина Рубчакова. І хоча на сцені жінка вміло зображала пристрасть, все ж в реальному житті ставилася до Курбаса лише як до колеги. Проблема полягала ще в тому, що Катерина була одружена з талановитим артистом Іваном Рубчаковим та мала вже двох донечок.
Читайте також: Федір Шаляпін: найвідданіша київська публіка
Так у житті Леся Курбаса розігрувалася справжня драма. Він не хотів завдати болю своєму наставнику та старшому товаришу — Івану Рубчакову, а в то й же час — мав таємні почуття до його дружини. Нарешті, під час гастролів театру, Курбас наважується на щире зізнання, але Катерина лише сміється у відповідь. А наступної миті стається трагедія: Курбас стріляє собі прямісінько у серце.
Лікарі відчайдушно боротимуться за життя ексцентричного актора. На щастя куля не поцілила у серце, але спинилася досить близько до нього. Тому діставати шматок металу лікарі так і не зважились — все своє подальше життя Лесь Курбас житиме з нагадуванням про нерозділене кохання.
Читайте також: Перехресні стежки театру імені Івана Франка
І ще одна спроба самогубства
Якийсь час після трагедії Курбас ще виходив на сцену та спільно грав з Катериною Рубчаковою. Але згодом наважився кардинально змінити своє життя та вирушити до Києва. У столиці України він хотів спробувати свої сили у трупі визнаного мера Миколи Садовського. І хоча співпраця з театром Садовського була досить успішною, все ж Курбас його залишив. Залишив з тим, щоб заснувати власний Молодий театр.
Цей рішучий крок мав свої наслідки як для творчості Курбаса, так і для його особистого життя. Справа в тому, що в 1918 році до Києва приїздить балетмейстер Михайло Мордкин і за збігом обставин орендує залу у тому ж домі, що і Молодий театр.
У студії Мордикіна займалася тоді ще зовсім юна балерина Валентина Чистякова. Існують дві протилежні версії знайомства. Згідно офіційної: Курбас зверну увагу на красуню та попросив спільного знайомого офіційно представити його Валентині. Але актори Молодого театру притримувалися іншої версії: мовляв, першою увагу на режисера звернула саме Валентина і усіляко провокувала митця на рішучі дії.
Читайте також: ТОП-6 фактів про художника зі світовим ім’ям Сандро Фазіні
Але як би там не було фактом залишається те, що кохання між 19-річною Валентиною та 32-річним Олександром Степановичем спалахнуло досить швидко. І врешті закінчилося шлюбом: пара обвінчалася у Андріївській церкві 19 вересня 1919 року.
Валентина вирішила переорієнтуватися і залишивши балет, зосередилася на акторській професії. Її першою виставою стане «Цар Едіп». Курбас докладатиме чимало зусиль для того аби «виховати» і створити з Валентини справжню зірку сцени, зрештою йому це вдасться.
Але деякі дослідники вважають, що попри всі успіхи не варто надмірно романтизувати стосунки подружжя. Згідно однієї з версій, Валентина мала доволі серйозний роман з актором театру Леся Курбаса. Можливо, і в цьому випадку актор та акторка надміру захопилися вдаваними пристрастями, а можливо почуття були справжніми.
Зрештою закохані опинилися у пастці: вони не хотіли засмучувати Леся Курбаса — людину, яка подарувала їм і професію, і успіх, і славу. Водночас їх почуття та таємний роман зраджували довіру Курбаса. Вихід з ситуації був знайдений досить оригінальний — подвійне самогубство. Валентина і її коханець мали спільно стрибнути у воду. Але в роковий момент жінка чи то втратила свідомість, чи то відчула, що їй не стає духу — у воду вона так і не кинулася. А от її коханець виявися більш відчайдушним і довів таки справу до кінця.
Читайте також: Кіно і люди: ТОП-10 цікавих фактів про перші фільми у старому Києві
Смертельна катигоричність
Валентина Чистякова залишатиметься дружиною Леся Курбаса аж до його смерті. Більше того, ще 5 років після того, як друга куля таки обірве життя митця, Валентина не знатиме, що є вдовою. Вона підтримуватиме маму режисера і житиме з нею в одній квартирі.
Арешт та розстріл Курбаса — це ще одна фатальна і трагічна історія, в якій не обійшлося без гіркої іронії долі. Якось на жорстку розмову Курбаса викликав Павло Постишев, тоді як раз у розпалі був скандал навколо Миколи Хвильового. Постишев обіцяв сприяти розвитку театру в обмін на більше ентузіастичне ставлення до дій влади.
Відповідь Курбаса була однозначною та жорсткою: «Я заявляю, що ні Миколу Хвильового, ні ВАПЛІТЕ не можу засуджувати, бо однодумець їх політико-літературної діяльності…»
Майже одразу після такої заяви Курбаса зняли з посади режисера та відправили у Москву. Того ж таки 1933 року зведе рахунки з життям Микола Хвильовий, а 26 грудня арештують Леся Курбаса. Він саме збирався їхати святкувати Новий рік до дружини у Харків, але з’явиться так у же у якості в’язня.
Читайте також: Об’єднані Лук’янівською тюрмою: Богомолець, Петлюра, Рильський, отець Олександр
На Соловках Курбас ще займатиметься театром, він і там організовуватиме постановки п’єс і сподіватиметься, що через п’ять років знову побачить рідних та стане вільним. Однак, 9 жовтня 1937 року особлива трійка ухвалить йому інший — смертельний вирок, а вже 3 листопада куля обірве життя генія українського театру.