“Досить руйнувати Київ”. Під стінами КМДА протестували проти знищення історичної спадщини

Автор: Галина Ворона
23:19 20.07

Після знесення історичної садиби на вулиці Кониського близько тисячі людей зібралися на мітинг під стінами КМДА.

“Досить руйнувати Київ”. Під стінами КМДА протестували проти знищення історичної спадщини
Світлодіодне освітлення

Про це повідомляють у соцмережах учасники акції протесту.

Мітингарі тримали плакати з написами “Досить руйнувати Київ”, “Ні свавіллю Київради”, “Новий мурашник не наблизить перемогу” тощо. Після мітингу біля КМДА учасники акції вирушили на вулицю Кониського, 22, де була розташована історична будівля.

Організатори акції – спільнота “Спадщина” та громадські активісти – назвали її арт-перформансом, оскільки масові зібрання під час війни заборонені. Від київської влади вимагали заборонити будівництво житлового комплексу і відновити історичну будівлю,  а також ухвалити проект рішення про надання додаткового охоронного статусу всім історичним будівлям старше 100 років.

Якщо ці вимоги не будуть виконані, активісти обіцяють нові акції протесту.

Фото кореспондентки DW
Фото кореспондентки DW
Фото кореспондентки DW
Фото кореспондентки DW
Фото кореспондентки DW

Довідково. Будинок Василя Маліна – двоповерховий особняк у Києві, що розташований на вулиці Тургенєвській, 22. Роком побудови вважається 1890. Садиба не має охоронного статусу, проте з 31 серпня 2021 року внесена до переліку будівель, що підпадають під додатковий захист за рішенням Київради. У травні 2024 Київрада підтримала петицію про збереження садиби. Мер столиці Віталій Кличко підтримав занесення будинку до переліку щойно виявлених об’єктів культурної спадщини, проте наголосив, що це питання потрібно розглянути детальніше.

Нагадаємо, 130-річний будинок у центрі столиці знесли ввечері 19 липня КМДА назвали знесення будинку цинічним і зухвалим самоуправством, а поліція відкрила кримінальну справу та вилучила будівельну техніку.

Як повідомляв “ВК”, боротьба за збереження будинку на Тургенєвській, 22 тривала кілька років.  Перша інформація про те, що у Києві зносять будинок Зеленських, з’явилася у серпні 2021 року. У вересні 2021 року будинок  намагались знищить “накатаною” схемою, та небайдужі кияни завадили. А у жовтні працівники комунального підприємства “Київблагоустрій” демонтували будівельний паркан навколо історичного будинку.

У серпні 2022 року  Київська міська прокуратура повторно наклала арешт на будинок. В лютому 2022 біля арештованої садиби Маліна знову виріс будівельний паркан – реакція активістів не забарилась. Після початку повномасштабного вторгнення Росії садибу знову почали готувати до демонтажу. Забудовник розібрав стіну та завіз будівельні матеріали. Активісти тоді заявляли, що будинок хочуть знести заради другої черги ЖК “Тургенєв”.

У квітні 2024 року ТОВ “Тургенєв Білд”, яке є забудовником цієї ділянки, замовило дослідження, згідно з яким садиба нібито не може вважатися пам’яткою через те, що будувалась на замовлення професора російської філології Василя Малініна.

Крім того, “ВК” писав, що будівництво ЖК «Тургеневъ» у центрі столиці суперечить закону про деколонізацію – Інститут нацпам’яті. За висновками експертів, назва комплексу на честь російського письменника та поета Івана Тургенєва і справді суперечить закону про деколонізацію. 

Великий Київ у Google News

підписатися