День пам’яті: 77 років тому сталінські кати почали жорстоку депортацію кримських татар

Автор: Марія Супрун
08:25 18.05.2021

18 травня в Україні та світі згадують жертв геноциду кримськотатарського народу. 

День пам’яті: 77 років тому сталінські кати почали жорстоку депортацію кримських татар

У цей день 77 років тому, в 1944 році, НКВД почав висилати корінний народ з Криму до Середньої Азії. За кілька днів радянська влада вивезла майже 200 тисяч кримських татар та інших жителів півострова. В результаті депортації загинув майже кожен другий представник кримськотатарського народу.

12 листопада 2015 року, за часів президентства Петра Порошенко, Верховна Рада України визнала депортацію геноцидом, а день, коли вона почалася – 18 травня – проголосила Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

18 травня 1944 року сталінські кати почали раптову і жорстоку депортацію кримських татар з рідної землі. Внаслідок цього брутального злочину від голоду, хвороб та виснаження у місцях заслання загинуло понад 30 тисяч кримських татар. І це статистика тільки першого року! Насправді реальний розмір втрат важко встановити, бо ми добре пам’ятаємо, як робилась офіційна статистика в СРСР“, – зазначив Порошенко.

За його словами, на жаль, боротьба із примарами червоного терору продовжується і зараз, 77 років потому. У 2014 році Крим окупували росіяни, і частина кримських татар була знову змушена покинути рідну землю.

Нині сталінські кати втілилися у цілком реальних режимників Путіна і чинять жорстокі і цинічні злочини над невинними людьми — викрадення, катування, позбавлення волі на півострові продовжуються. З болем відчуваю як важко кримським татарам знов виживати у реаліях «русского міра». Звертаюся до братів-татарів: «Європейська Солідарність» з вами. Увесь цивілізований світ з вами! Вірю, український суверенітет неодмінно буде відновлено на Кримському півострові і Крим повернеться до України“, – додав Порошенко.

У Києві 18 травня проведуть ряд пам’ятних заходів.

Кримські татари – тюркський етнос, батьківщиною якого є Кримський півострів. За межами України кримські татари проживають в Узбекистані, Таджикистані, Румунії, Болгарії та Туреччини. Етнонім «татари» вперше зафіксований в історичних джерелах 732 року в Монголії. У XIII столітті татарами стали називати кочові племена монголів і тюрків, які в 1220-1240 роках прямували в Східну і Центральну Європу. Початок етнічної, політичної та культурної історії кримських татар дослідники датують серединою XIII століття.

Читайте також: Людей зганяли, як худобу – Рефат Чубаров про депортацію кримських татар

Великий Київ у Google News

підписатися