Чи знесуть каплицю УПЦ, встановлену біля Десятинної церкви – судовий розгляд

Автор: Оксана Тупальська
11:36 19.06.2023

Знести каплицю, побудовану УПЦ поруч з Національним музеєм історії України ухвалив рішення Господарський суд столиці. Оскільки зведення невеликої будівлі визнали самобудом, то відповідальність за її ліквідацію було покладено на УПЦ. Церковна організація подала апеляцію.

Як повідомили в Національному музеї історії України, розгляд апеляційної скарги УПЦ у Північному апеляційному господарському суді відбувся після кількох самовідводів попередніх колегій суддів та перенесення. 

Водночас, захисник УПЦ Олег Поваляєв, як розповідають у музеї, одразу після початку засідання заявив, що на його думку, музейники не мали часу ознайомитися з необхідними матеріалами:

“Пан Поваляєв почав переконувати суд перенести засідання з причини того, що представники музею начебто не ознайомилися з його апеляційною скаргою, яку він надсилав музею поштою, проте яка так до музею й не потрапила. Звісно, юристи музею від такої “допомоги” відхрестилися, і повідомили суд про те, що вони готові до засідання та ознайомлені як власне з апеляційною скаргою, так і з рештою матеріалів судової справи”.

Після цього адвокат заявив, що йому самому забракло часу на підготовку. Відтак судді вирішили оголосити перерву в засіданні до 31 липня. 

“З’ясувалося, що адвокату релігійної громади самому вкрай необхідний час для ознайомлення зі справою, оскільки з невідомих причин він, не отримавши поштою відзив музею на його апеляційну скаргу, упродовж майже трьох місяців так і не скористався правом на ознайомлення з матеріалами справи”, – кажуть в  Національному музеї історії Украни. 

Господарський суд міста Києва рішенням від 15 лютого зобов’язав релігійну громаду власним коштом демонтувати самочинно збудовану споруду на території музею та привести земельну ділянку до попереднього стану. 

Розбудували каплицю у 2007 році. До того там була ятка, встановлена до Великодня. Проте урочистості відійшли, а намет залишився.

“Вони отримали погодження провести там Пасхальне богослужіння і мали зберігати там ікони та начиння, необхідне для богослужіння. Потім директор музею закликав їх приблати намет, вони всіляко пручались, подали в суд та вихнали право власності на будівлю”, – розповідає директор ГО «Центр релігійної безпеки» Дмитро Горєвой.

25 липня 2007 року розбудований храм-каплицю УПЦ освятив Митрополит Володимир. Під час подій повідомляли, що це є згадка про Десятинну церкву, яка знаходилася там за часів Київської Русі. А в 2009 році в храмі-каплиці було відкрито чоловічий монастир та призначено його намісником архімандрита Гедеона (Харона).

Храм-каплиця УПЦ займає 158 кв.метрів. 

«У релігійної громади не має жодних дозвільних документів. Просто взяли, вирили котловани та збудували. Ми зверталися до усіх правоохоронних, державних органів, КМДА… У 2018 році отримали припис, що музей, як єдиний законний землекористувач сам допустив, що ділянка використовується не за цільовим призначенням. Тож маємо усунути допущені порушення”, – розповідала під час судового засідання 15 лютого завідувачка скарбниці Національного музею історії України Наталія Панченко.

Нагадаємо, «ВК» публікував детальний перелік церковних громад Київщини, які відійшли від проросійської церкви. Водночас, У неділю, 11 червня, у день Всіх святих у Всіхсвятській церкві Києво-Печерської лаври, яка була збудована коштом Івана Мазепи, вперше відбулося богослужіння з нагоди 325-річчя освячення храму. Його відправляли служителі ПЦУ. 

Останні новини