Через мовне питання розлучився з дружиною: подробиці скандалу з проректором вишу

16:00 22.05.2023

У столичному приватному виші проректор відмовився переходити на українську, коли студентка заявила, що російська їй неприйнятна. Натомість почав принижувати дівчину та навіть погрожував відрахуванням. Цю розмову записали інші студенти. Сталося це ще торік у вересні, але тільки зараз набуло розголосу, бо аудіозапис потрапив у соцмережі.

Через мовне питання розлучився з дружиною: подробиці скандалу з проректором вишу
Світлодіодне освітлення

Про це йдеться в ТСН.

На записі розмови проректора Київської Академії прикладних мистецтв з першокурсницею Марією. На зборах у гуртожитку торік у вересні Олександр Лубянський запитав, чи є заперечення, що він проводитиме їх російською? Марія – єдина сказала, що проти. “Вона в своїй країні хоче українську мову, так це й моя країна, я в третьому поколінні в цьому місті. Родной язык у меня руський”, – заявляє на записі проректор.

Далі каже Марія, проректор наказав вийти з аудиторії, і навіть пригрозив відрахуванням. “Ти взагалі знаєш хто я, я журналіст, можу зробити так, що тебе більше нікуди не приймуть. Я йому зовсім не хамила, дуже спокійно говорила. Думала тільки, щоб не заплакати”, – переказує тодішні події дівчина.

Марія випередила погрози і забрала документи з вишу. Зараз вчиться у львівській політехніці і тільки через дев’ять місяців наважилася розповісти про інцидент. Записи розмов з проректором надіслала журналістці та блогерці Емі Антонюк, яка їх оприлюднила й історія набула розголосу. “Велике питання, де ще ці люди, яким важлива українська, де ще можуть претендувати на обслуговування, сервіс українською? В Канаді? Якась є на Марсі колонія? Я раніше казала, спочатку заходить в країну російська культура і російська мова, а потім російський танк і я казала подивіться в підручники з історії, тепер я кажу: подивіться у вікно”, – каже блогерка.

Проректор Олександр Лубянський підтверджує, що мовний інцидент був. “Я не проводив лекцію, це була дружня співбесіда. А яким тоном вона попросила, сказала би: шановний Олександр Володимирович, а можна спілкуватися… А то “я вимагаю”, чи щось таке. Я як відреагував, ну командирським тоном, я їй зробив зауваження, що вона неввічлива”, – переконує він.

Ректорка вишу каже, тоді студентка з приводу інциденту до неї не зверталася, а розголос через дев’ять місяців називає провокацією проти вишу. “До речі, Світлана Павлівна (ректорка – ред. ) за цей конфлікт, подала на розлучення”, – розповідає проректор про розлучення із дружиною, яка і є його керівницею.

На інцидент уже відреагував мовний омбудсмен. Каже, скарги на цей приватний виш надходять не вперше, тож будуть службові перевірки та кадрові рішення. “Має ознаки порушення закону про мову за двома напрямками: ознаки приниження української мови, як державної, називаючи її київським нарєчієм. А по-друге – це порушення 21 статті: мова освітнього процесу”, – додає уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Нагадаємо, загалом від початку року в офіс омбутсмена надійшло майже тисяча звернень щодо мовних порушень у різних сферах.

 

Великий Київ у Google News

підписатися