Про це розповів Сергій Куюн, експерт, директор Консалтингової групи А-95.
За його словами , блокада руху вантажівок біля трьох найбільших пунктів пропуску на кордоні з Україною вплинула досить суттєво на ситуацію на ринку пального.
Скраплений газ
Особливо постраждав скраплений газ. Тому що через Польщу, через польський кордон до нас надходить 30% усього імпорту скрапленого газу саме в газовозах, говорить Куюн.
“І коли цей рух був заблокований, то оці 30% імпорту – а це майже 20-25% від загального ринку – перестали надходити в Україну. Випадіння такого обсягу не могло не позначитися на дефіциті. І бачимо, що минулого тижня були непоодинокі випадки зникнення продукту з вільного продажу, притому не тільки в периферійних мережах, а й навіть у великих”, – зауважив експерт.
На цьому тижні ситуація дещо покращилася, але ціна продовжує зростати і це сигналізує про те, що не до кінця вирішене це питання. Що роблять компанії? По-перше, намагаються переставити максимальний обсяг на залізницю. По-друге, з цим польським та балтійським газом їдуть через Словаччину, дають таке коло, пояснив Куюн. І навіть їдуть через Румунію, роблять таке коло велике. Крім того, за його словами, компанії намагаються збільшити імпорт з південного напрямку, саме з Румунії, там є можливості приймати морем газовози в румунських портах. І потім перевантажувати їх на залізницю, завантажувати на автомобілі й везти сюди. Але обсяг дуже великий і швидко це не вдається зробити. Відповідно, процес триває, і експерт сподівається, що до грудня його вдастсься вирішити.
Бензин, ДП
“По бензину, дизпаливу ми через польський кордон автотранспортом отримували десь до 10% нашого імпорту. 10% замістити набагато простіше, аніж 30. І ринок, я вам скажу, не відчув навіть якогось дискомфорту. У нас дуже швидко переорієнтувалися, наростили з півдня постачання, повезли більше з Румунії тієї ж. І ми сьогодні бачимо зниження цін на дизпальне, на бензин”, – розповів Куюн.
Спочатку це було в опті, минулого тижня розпочалося на заправних станціях. Вчора це вже було масове зниження цін на бензин, дизпальне в мережах. На 1 гривню, наприклад, на 3,5 гривні. І це позначає потенціал, який може бути й надалі для всієї решти ринку. Аналітик впевнений, що протягом тижня – 10-ти днів українці побачать ще не один етап падіння.
У наступному місяці, за словами Куюна, буде зниження цін.
“Буде зниження цін на дизпальне, бензин, думаю, що зараз буде стабілізація цін на скраплений газ, далі вже ціна не піде. 36 гривень я вже сьогодні бачив, 36,50 навіть. І це вже просто буде бити по попиту на цей продукт. Крім того, сезонність на скраплений газ дуже впливає, його обсяги будуть зменшуватися. Ну й проблема польська вирішується потихеньку, я впевнений, що в грудні все владнається”, – додав аналітик.
Відомо, Віталій Кличко зустрівся з головою офісу Ради Європи: про що говорили.