З таким проханням звернувся член Комісії з питань найменувань Київради Тиміш Мартиненко-Кушлянський до міського голови Віталія Кличка, секретаря Київради Володимира Бондаренка, депутатів Київради, народних депутатів та міністра культури України.
Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.
На думку експерта, чинний список на сайті КМДА є критично неякісним, шкідливим, необґрунтованим, невмотивованим, антинауковим, укладеним з порушеннями національного законодавства у сфері національної пам’яті.
Мартиненко-Кушлянський наголосив, що Комісія з найменувань, як єдиний міський експертний орган, повністю була усунута від процесу щодо перейменування вулиць столиці.
“Запроваджена Київрадою 15 квітня так звана “спецпроцедура” з перейменування вулиць та інших об’єктів міста ВИЛУЧИЛА Комісію з найменувань з процесу і запропонувала мешканцям міста максимально непрозорий, незрозумілий і позбавлений будь-яких критеріїв підхід до змін назв наших вулиць у стилі більшовизму зразка 1920-х років – по швидкому, без розбору, без дискусії “зачистити” так звані “ворожі назви”. При цьому хто визначає ці “ворожі назви” – невідомо. За якими принципами визначатимуться нові назви – невідомо. Яким чином і хто у цьому процесі враховуватиме міські традиції, історичне і культурне середовище міста – невідомо”, – пояснив член Комісії.
Також експерт додав, що запущена міською радою “спецпроцедура великого перейменування” вже перетворилася у “гру в наперстки”: лише за перший день файл із переліком запропонованих до ліквідації назв вулиць на сайті КМДА замінювався тричі.
Наразі до перейменування запропоновано 467 об’єктів – у тому числі запропоновано змінити назви вулиць на честь українських творців, таких як: поетів Миколи Бажана, Павла Тичини, Василя Еллана-Блакитного та Леоніда Первомайського, композитора Костянтина Данькевича тощо.
“Наслідками перейменування цього переліку об’єктів стане масштабний, непоправний удар по сформованому історичному і культурному середовищу міста Києва, його локальній історичній пам’яті та ідентичності, деформація міського символічного простору”, – наголосив Мартиненко-Кушлянський.
Експерт також нагадав, що у разі ухвалення подібних рішень потрібно готуватися до позовів від киян на рішення Київради, як тільки робота судової системи нормалізується після війни.
Довідково: Тиміш Мартиненко-Кушлянський є представником Київської міської організації Українського добровільного історико- просвітницького правозахисного благодійного Товариства “Меморіал” імені Василя Стуса.
Читайте також: Депутат Київради Ковалевська: Перейменування вулиць столиці перетворилося на “полювання на відьом”
Нагадаємо, пропозиції від киян про перейменування з обґрунтуваннями прийматимуться лише до 1 травня 2022 року на електронну пошту [email protected].
Як повідомляв “ВК”, відомий журналіст, політичний експерт Віталій Портніков розкритикував Київраду за необдумані ідеї з перейменуванням вулиць.