“Бо Верховна Рада не там побудована” – в монобільшості пояснили, чому не впускають журналістів в будівлю парламенту

Автор: Оксана Тупальська
13:57 09.11.2023

До будівлі Верховної Ради не впускають журналістів – бо та побудована в урядовому кварталі. Таку офіційну відповідь отримали представники ЗМІ, які запитали, коли потраплять в кулуари та на розгляд законопроектів. Хоч в опозиції одноголосно закликають до відкритості, монобільшість та спікер – за продовження обмежень.

“Бо Верховна Рада не там побудована” – в монобільшості пояснили, чому не впускають журналістів в будівлю парламенту
Світлодіодне освітлення

Як відомо, на сесії Київради, яка засідає в пішому доступі від ВР, з березня 2023 року  ходять ЗМІ та діють онлайн-трансляції з зали засідань.

Однак з Верховної Ради живих трансляцій немає, а працювати в кулуарах, задавати відверті питання та спілкуватись про наміри парламентарів втілювати ту чи іншу ініціативу, можуть тільки представники державного каналу «Рада».

Обмежений доступ в парламент запровадили ще під час пандемії коронавірусу – казали, це щоб журналісти не заразили парламентарів та не підхопили від них смертельну хворобу. Вже понад півтора роки від початку повномасштабного вторгнення двері Ради закриті для ЗМІ, бо не дозволяють спецслужби, переконує спікер ВР Руслан Стефанчук в дослідженні журналістів «Схем».

«Ми дуже активно співпрацюємо з нашими спецслужбами, які постійно надсилають нам всі повідомлення про те, що є і небезпека, і парламент є центром прийняття рішень… Як тільки ця небезпека спаде, і я отримаю перші листи, що такої небезпеки немає, ми повернемо і відновимо всі речі, як вони циркулювали завжди в парламенті», – каже Стефанчук.

Рада незручно розташована на мапі Києва, тому і ходити туди зась – казав у вересні минулого року перший віцеспікер Олександр Корнієнко.

«Це питання компетентності тих служб, які визначили та здійснюють охоронні заходи в урядовому кварталі. Якби будівлі Верховної ради знаходились не в урядовому кварталі, думаю, було б простіше. Кабмін теж дуже рідно відкритий для журналістів. І в Офісі Президента, коли відбувається зустріч з журналістами, вони визначені персонально, по списках», – повідомив Корнієнко.

Депутат від «Слуг народу» Костянтин Касай, який є одночасно представником комітету з питань прав людини запевняє – він тільки за свободу слова та доступ ЗМІ, але є одне «але»:

«Це питання безпеки в тому, щоб не було поки прямого ефіру. Ви ж самі розумієте…»

Валентин Наливайченко з «Батьківщини», який був головою Служби безпеки України у 2014-2015 рр, а також у 2006-2010 рр. говорить: ніякої небезпеки від візиту преси до парламенту не бачить:

«Моя позиція – повний доступ треба дати. Ми неодноразово ставили постанову про допуск і трансляцію і повну відкритість. Ми не чуємо виразних аргументів. Щодо безпеки – я як ніхто професіонал в сфері безпеки. Та ж безпека, як для мене чи інших депутатів, і для журналістів. В сховище куди спуститися – мені так само поруч з вами. Ви не проти, що зі мною будем в одному укритті? В разі, якщо повітряної тривоги сирена? – В Євросоюзі свобода слова – одна з основних вимог», – каже Наливайченко.

«Парламент має бути відкритим для журналістів. Бо відкритість парламенту – це важливий інструмент збереження демократії в країні. Мені здається, що дуже шкідливо для парламенту та України вцілому, що вже скільки років від часу ковіду по-суті парламент закритий, немає трансляцій. Будем відверті – це розбещує парламент зсередини, а ззовні – десуб’єктивізує парламент. Люди не знають, чим займається парламент», – каже Володимир В’ятрович, депутат від ЄС.

Стосовно того, що через візит журналістів в стіни Ради росіяни можуть дізнатися про проведення засідання – деякі депутати щиро сміються:

«Це максимальна дурня, що вона закрита. Не бачу не те що сенсу, навіть логіки. Ви всі знаєте, коли ми засідаємо, слідкуєте в тому числі і за моїм ТГ-каналом. Боїмося чого? – що рф дізнається, що у нас засідання? – так у нас ОПЗЖ досі в Раді. 3 тисячі апарату Верховної Ради, купа помічників, Пономарьов та Шуфрич з держзрадою (підозрою – прим.) – їм досі надсилається повідомлення, що ми засідаємо», – розповідає Ярослав Железняк з «Голосу».

Читайте також:  Депутатів ОПЗЖ знов не змогли позбавити керівних посад у комісіях Київради 

“ВК” розповідав, що у залі засідань на вул. Хрещатик, 36, вранці розпочалось чергове засідання Київради – це продовження пленарного засідання, яке було розпочато 2 листопада. Депутати Київради мають ухвалити низку рішень на підтримку захисників, а також щодо вшанування пам’яті полеглих героїв. За ходом засідання можна спостерігати завдяки трансляції на сайті мерії.

А між розквітом пандемії коронавірусу, коли парламентарі боялись підхопити вірус та за кілька місяців до повномаштабного вторгнення наприкінці червня 2021 року Офіс Президента проводив онлан-трансляцію, як Володимир Зеленський бере участь в урочистому засіданні Верховної Ради з нагоди 25-ї річниці Конституції України та співає в сесійній залі спів хору Вєрьовки.  

Великий Київ у Google News

підписатися