Автофіксацію порушень ПДР оскаржують у суді

19:04 02.09.2020

У Конституційному суді оскаржують положення Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), згідно із якими передбачена можливість притягнення до адмінвідповідальності особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, за порушення правил дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, або за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису).

Автофіксацію порушень ПДР оскаржують у суді

Про це в своєму телеграм-каналі повідомила заступник голови комітету Верховної Ради з питань правової політики, представник Верховної Ради в Конституційному суді Ольга Совгиря.

За її словами, суть проблеми в тому, що особа, за якою зареєстровано транспортний засіб, та та, яка вчинила правопорушення, можуть бути різними, але відповідальність все одно покладається на особу, за якою зареєстровано транспортний засіб.

На думку скаржника, порушується:

  • принцип індивідуального характеру юридичної відповідальності;
  • презумпція невинуватості особи;
  • право на на професійну правничу допомогу (постанова про накладення адміністративного стягнення може виноситися без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності).

Аргументи щодо конституційності:

  • обмеження прав є пропорційним тій меті, яку планується досягти: забезпечення безпеки дорожнього руху, захист життя і здоров’я громадян;
  • у справі «Фальк проти Нідерландів» Європейський суд з прав людини визнав правомірною відповідальність саме власників транспортних засобів;
  • КУпАП встановлює не презумпцію винуватості власника транспортного засобу, як вказують автори скарги, а презумпцію володіння транспортним засобом в момент вчинення правопорушення саме його законним володільцем (власником). При цьому ця презумпція може бути спростована. Встановлення презумпцій такого роду не суперечить практиці ЄСПЛ (рішення у справі «Салабіаку проти Франції»);
  • автоматична фіксація правопорушень: виключає корупційну складову та позитивно зарекомендувала себе в: Австрії, Великій Британії, Італії, Нідерландах, Німеччині, Франції, Швейцарії, Швеції.

Читайте також: Toyota перевищила швидкість 28 разів за тиждень – новий антирекорд автофіксації 

Нагадаємо, з 1 червня в Україні розпочала роботу система автоматичної фотовідеофіксації порушень дорожнього руху. Адреси та карта, де встановлені камери, тут. Щоб порушувати правила і не платити штрафи, водії вдаються до хитрощів, через які можуть буди покарані або навіть залишитись без авто. Наприклад, як це було у випадку з водієм Toyota Camry, що закрив автономери темною плівкою. За даними правоохоронців, за місяць роботи системи кількість перевищень швидкості зменшилась більш ніж учетверо.

Додамо, що в Україні хочуть посилити відповідальність водіїв за понаднормову швидкість руху. Зокрема, збільшити штраф з 510 грн до 3400 грн за перевищення швидкості більш ніж на 50 км/ч.

Великий Київ у Google News

підписатися