Аби не боятися блекауту: як створити незалежне живлення столичної квартири

Автор: Оксана Тупальська
13:56 17.04

Після низки масованих обстрілів росіянами об’єктів інфраструктури, серед яких Трипільська ТЕС, у Києві попередили, як бізнес, так і пересічних мешканців про можливі відключення світла. Аби не боятися нових атак, убезпечити квартиру на роки можна встановленням автономних джерел живлення.

Аби не боятися блекауту: як створити незалежне живлення столичної квартири Фото: Житель Житомира встановив сонячну станцію у власній квартирі
Світлодіодне освітлення

Подбати про незалежне живлення квартири в багатоповерхівці дещо складніше, аніж приватної садиби, однак можливості існують.

1.Встановлення зарядних станцій або мобільних батарей

Це варіант, коли ви все ж будете живитися від загальної мережі та почнете застосовувати додаткові джерела уже після початку відключень. Відповідно, незмінними залишаться сплата комуналки та отримання послуг енергетиків.

Практично – купуєте потужні павербенки, від яких можуть живитися побутові прилади та які заряджаються за 1,5-4 години від загальної мережі

Акумулятор, щоправда, врятує лише під час планових відключень, а не від повного та тривалого блекауту. Обійдеться від 20 до 200 тис. грн.

Якщо власник квартири просто хоче заряджати ноутбук, мобільний телефон, то може брати найменшу станцію на 300–500 ватів, каже виконавчий директор компанії «Сонячні системи» Святослав Марков:

Якщо він хоче, щоб працював електрочайник, то це зарядна станція має бути вже на приблизно 2 кіловати. Але електрочайники дуже потужні, вони здебільшого споживають на 1,8–2 кіловати. Тому краще підʼєднувати мікрохвильовку, якщо ви хочете щось розігріти або приготувати. Для гаджетів і мікрохвильовки потрібно від 500 ватів, а краще – 1–1,4 кіловата. Якщо треба холодильник приєднати, тоді треба щонайменше 600–800 кіловатів.

2.Встановлення генератора на балконі

Такий прилад не надто безпечний з двох причин – бо балкон не пристосований для встановлення надто важких речей, а також власникам слід пильнувати техніку пожежної безпеки. Та і запахів від пального не уникнути.

Для балконів підходять виключно інверторні бензинові генератори – вони менші та тихіші. У заскленій лоджії необхідно буде робити отвір для виведення неприємних вихлопів назовні з допомогою спеціальної труби.

Генератор забезпечить подібно як міцний павербенк на 3-4 години під час віялових відключень.

3.Встановлення сонячної панелі

Такий метод є найбільш екологічний, проте ставити виправдано панелі одним під’їздом або ОСББ – на даху будинку. Персонально для квартири – дещо важко, бо у вас мають вікна виходити на найбільш освітлену сторону. Однак, якщо відключення світла відбуватимуться, як жахають нині, влітку – така техніка вас дещо підживить. Площа для встановлення 3-4 метри.

В умовах однієї квартири формується дуже обмежений сценарій використання сонячних батарей. Чи є люди, які з цим експериментують? Так, є. Чи це дає їм повну автономію? Ні. Для цього потрібно або мізерне споживання у квартирі, або супервеликий акумулятор, у який вони цю енергію назбирують. І навряд чи вони її збирають винятково від сонячних панелей, найімовірніше, заряджають її від загальної мережі”, – розповідає виконавчий директор компанії «Сонячні системи» Святослав Марков.

Якщо ж ви домовитеся з сусідами, аби встановити станцію на даху, купіть панелі з кріпленнями, перетворювач струму та батареї. Сонячна станція на два підʼїзди девʼятиповерхівки коштуватиме орієнтовно $20 тис.

Станцію на даху багатоповерхового будинку можна зробити такої потужності, що у звичайний час вона буде обслуговувати спільні процеси – подачу води, роботу ліфту, освітлення внутрішніх територій тощо, каже експерт.

Так вона б покрила частину витрат на комунальні послуги. А коли б наставав критичний момент, то вона обслуговувала би, наприклад, потреби бомбосховища. У такому бомбосховищі було би 5–10 розеток, від яких мешканці могли б підзарядити телефони, продовжити роботу, а, можливо, й щось приготувати”, – зазначає Святослав Марков.

Раніше «ВК» розповідав, що комплект сонячних батарей встановив у своїй домівці на Київщині енергетичний експерт Андрій Закревський. Після вибуху на Трипільській ТЕС він закликав і інших киян не відкладати енергоощадність до зими.

Також варто знати, що ОСББ, ЖБК та управителі багатоквартирних будинків можуть отримати кошти на встановлення автономного живлення з бюджету міста.

Великий Київ у Google News

підписатися