Коли невинно засуджених збиралися стратити, з’явився Миколай, штовхнув меч ката на землю, звільнив їх від ланцюгів, і люто покарав присяжного, який несправедливо видав цих людей через хабар, розповідає історію святого кандидат містецтвознавства Ксенія Рожак-Литвиненко:
“Інша інтерпретація цієї історії свідчить, що Святий Миколай з’явився хабарникам у сні та, пригрожуючи пеклом, наполіг звільнити засуджених”.
Є ще й сюжетно складніші оповіді подій про вчинене Святим Миколаєм чуда:
Згідно з однією, імператор Констянтин послав трьох своїх найбільш довірених генералів, на ім’я Урсос, Непотіан і Герпіліон, щоб придушити повстання у Фрігії. Проте через шторм вони заховалися в Мірі, місті, де єпископом був Миколай. Без відома генералів, що перебували в гавані, їхні солдати просувалися вглиб країни, билися з місцевими купцями, грабували та руйнували їхні домівки.
Святий Миколай з обуренням звернувся до генералів, вимагаючи покласти край мародерству. Відразу після того, як солдати повернулися на свої кораблі, Миколай почув звістку про трьох невинних чоловіків, які мали бути страченими через брехню намісника Євстахія, і три генерали допомогли йому зупинити покарання.
Євстахій намагався втекти верхи на коні, але Миколай зупинив коня і винуватець публічно розкаявся. Згодом генералам вдалося припинити повстання, і Костянтин підвищив їхні статуси. Проте вороги генералів також підкупили консула Аблабія, і він їх ув’язнив. Після цього Миколай з’явився у сні Константину, і троє генералів були звільнені.
“Ось така от заплутана історія, яка, попри деякі відмінності в деталях, все ж свідчить про велич тих чудес, які здійснював ще при житті Святий Миколай. Ще відомо, що він врятував трьох дівчат, що змушені були займатися проституцією, підкинувши їм гаманець з грішми, а також воскресив розчленовані тіла вбитих дітей, якими намагалися прогодувати мешканців під час голоду”, – розповідає Ксенія.