8 травня Україна відзначає День пам’яті і примирення

Автор: Галина Ворона
08:02 08.05.2021

8 травня Україна разом із демократичним світом відзначає День пам’яті та примирення і вшановує пам’ять кожного, хто боровся з нацизмом, а також інших жертв Другої світової війни 1939-1945 років – найбільш кривавої і жорстокої трагедії в історії людства.

8 травня Україна відзначає День пам’яті і примирення
оренда квартири Київ

Друга світова війна – глобальний військовий конфлікт в історії Землі та причина найбільших трагедій ХХ століття

Друга світова війна розпочалася нападом Німеччини на Польщу 1 вересня 1939 року, тривала шість років і завершилася 2 вересня 1945-го беззастережною капітуляцією Японії.

У ній брала участь 61 країна з населенням близько 1,7 млрд осіб. Бойовими діями були охоплені Європа і Східна Азія, Африка і Близький Схід, Атлантика і Тихий океан. Воєнні дії велися на території 40 держав.

Під час війни стались найбільші в історії злочини проти людства (зокрема, Голокост), а також уперше і, сподіваємось, востаннє використана атомна зброя. До армій ворожих сторін було залучено понад 110 мільйонів солдатів, загальні втрати військових та цивільного населення складають від 50 до 85 мільйонів осіб. За результатами війни було створено ООН (Україна – один із засновниць) і сформовано нову систему міжнародних відносин.

Друга світова для України

Україна була серед країн, де відбувалися найзапекліші бойові дії Другої світової. Війна прийшла на частину території України, що входила тоді до складу Польщі, у перший свій день – 1 вересня 1939 року. До останнього дня війни, 2 вересня 1945 року, українці воювали на різних фронтах глобального конфлікту, часто – один проти одного.

Однак історія української Другої світової – це в першу чергу історія окупації. Переважна більшість населення України, понад 30 млн, перебували в нацистській окупації. Загальні демографічні втрати України внаслідок війни 1939–1945 років становили 10,4 млн осіб, у тому числі майже 8 млн осіб через надсмертність і 2,4 млн осіб ненародженими. Втрати цивільного населення сягнули 5,2 млн осіб.

Чому День пам’яті і примирення відзначається 8 травня 

8 травня 1945 Антигітлерівська коаліція офіційно прийняла Акт про беззастережну капітуляцію збройних сил нацистської Німеччини, підписаний начальником оперативного штабу ОКВ генерал-полковником Альфредом Йодлем за дорученням президента Німеччини Карла Деніца.

Акт підписаний 7 травня в Реймсі (Франція), проте ратифікований наступного дня в Берліні.

Рішенням 59-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН 24 листопада 2004 року 8 травня проголошено Днем пам’яті і примирення.

У 2015 році Україна на державному рівні відмовилась від російсько-радянської традиції помпезного святкування Дня перемоги і дистанціювалася від кремлівського “побєдобєсія”. 

З цього часу замість встановленого з радянських часів Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років (термін “Велика Вітчизняна війна” використовували в колишньому СРСР, щоб підкреслити, що у війні 1941 – 1945 років громадяни захищали Радянський Союз як загальну Вітчизну) Україна відзначає 8 травня як День пам’яті і примирення в честь всіх жертв Другої світової , а 9 травня – як День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 

Символом Дня примирення і Дня Перемоги в Україні є червоний мак. Це міжнародний символ пам’яті жертв усіх військових і цивільних збройних конфліктів.

Під час святкування Дня пам’яті і примирення в Києві і обласних центрах біля пам’ятників і меморіалів, присвячених увічненню перемоги над нацизмом і вшанування пам’яті жертв Другої світової війни 1939-1945 років, встановлюється почесна варта, а також покладаються вінки і квіти.

У столиці на честь Дня пам’яті та примирення і 76-ї річниці перемоги у Другій світовій війні підготували низку заходів – тематичні виставки, зустрічі з ветеранами бойових дій тощо.

Про роки голоду, примусової праці та важких випробувань, які принесла Друга світова, можна почитати у новій книзі київських авторів “Друга світова війна та нацистська окупація у спогадах киян”. У ній – 18 історій про життя звичайної людини під час війни. Цю книгу можна знайти у 139 публічних бібліотеках столиці.

Киян ввечері кличуть до меморіального комплексу “Національний музей історії України у Другій світовій війні” вшанувати пам’ять воїнів, які наближали перемогу у 1945 році, і помолитися за тих, хто сьогодні тримає над нами небо на сході. 

Читайте також: Скільки українців схвалюють ідею відзначати і День пам’яті та примирення, і День перемоги над нацизмом

Великий Київ у Google News

підписатися