74% українців очікують фальсіфікацій на виборах – опитування

15:07 20.10.2020

В Україні зростає кількість тих, хто очікує фальсифікацій на виборах. Наразі лише 16% впевнені, що підтасовок не буде. Натомість 48% очікують незначні фальсифікації, 28% – переконані, що вони будуть суттєвими. Загалом приймати участь у місцевих виборах планують 61% українців, вже визначились з уподобаннями 58%, очікують покращення ситуації у країні після виборів 34%, негативно ставляться до підкупу виборців 62%.

74% українців очікують фальсіфікацій на виборах – опитування
Світлодіодне освітлення

Про це свідчать результати опитування Соціологічної групи Рейтинг, що проводились 16-19 жовтня.

Отже, що показали опитування напередодні виборів. 

Оптимізм росте

Зокрема, соціологи зафіксували поступове зростання позитивних очікувань від виборів на місцевому рівні з початку дослідження (початок вересня 2020). Сьогодні 34% опитаних вважають, що ситуація внаслідок виборів у їхньому місті/селі покращиться. 52% вважають, що нічого не зміниться. Лише 6% побоюються, що вона погіршиться. Зростання оптимізму фіксується у всіх вікових категоріях. 

Переважна більшість братиме участь у виборах попри загострення епідемситуації

На дільниці планують піти 61% опитаних. 18% вагаються (50/50), ще 7% – можливо візьмуть участь, 13% – малоймовірно. За даними соціологів, поступово зростає виборча мобілізація у молодшій та середній вікових категоріях. 

Як зазначається, за останні два тижні зросла кількість тих, хто готовий прийти на дільниці навіть у разі  загострення епідемії: 51% опитаних готові брати участь у виборах , 21% вагаються (50/50), 9% – можливо прийдуть на дільниці, 17% – малоймовірно. 58% респондентів вже визначилися з політичними уподобаннями, тоді як, 40% – ще ні. Серед тих, хто обов’язково прийде на дільниці, визначених – 73%. За даними соціологів, відносно вищий рівень визначеності – серед найстарших.

Які партії можуть подолати прохідний бар’єр у 5%

За результатами агрегованого рейтингу партій на місцевих виборах умовний 5% бар’єр долають п’ять партій:

  • «Слуга народу» набирає 16,7% голосів тих, хто визначився і має однозначний намір прийти на вибори,
  • «Опозиційна платформа – За життя» – 13,5%,
  • «Європейська солідарність» – 13,2%,
  • «Батьківщина» – 8,6% 
  • «За майбутнє» – 7,4%.

Партію «Наш край» підтримують 4,0%. Радикальну партію Олега Ляшка – 3,3%, УДАР Віталія Кличка – 2,7%, ВО «Свобода» – 2,3%, партію Шарія – 1,9%, «Пропозиція» – 1,6%, «Голос» – 1,4%, «Сила і честь» –  1,2%, «Перемога Пальчевського» – 0,9%.

Сумарний рейтинг інших партій (переважно місцевих), які беруть участь у місцевих виборах та були включені у список для дослідження, – 21,3%. 

Кількість тих, хто очікує фальсифікацій, зростає

За останні місяць зросла кількість тих, хто очікує значних фальсифікацій: 48% очікують незначні фальсифікації, 28% – переконані, що вони будуть значними, 16% – вважають, що їх не буде. 

Як українці ставляться до “гречкосійства”

Для 62% респондентів негативно оцінюють так звану матеріальну допомогу напередодні виборів з боку деяких політиків та партій (пайки, гроші, кошти на ремонт і лікування). 19% ставляться нейтрально, 15% – позитивно.

Попри це, лише 6% стикалися з спробами підкупу особисто, 11% знають про це від родичів та знайомих. 81% – не мали такого досвіду під час цієї виборчої кампанії. 

Що українці знають про заходи безпеки на дільницях

57% чули про рекомендації уряду голосувати на виборах особистою ручкою. 42% – не чули. Лише третина знають про рекомендацію не брати з собою на дільниці дітей. 65% – не знають. Більше останніх серед тих, хто має дітей до 16 років.

Попри це 87% підтримують таку рекомендацію, лише 10% – протилежної думки. 

У опитуванні брали участь мешканці країни віком від 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Вибіркова сукупність: 5000 респондентів. Метод опитування: CATI (computer-assisted telephone interviews – телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера, на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Помилка репрезентативності дослідження: не більше 1,4%. 

Нагадаємо, Зеленський анонсував 5 важливих питань, “які обговорюють на вулиці, на кухні та в інтернеті”. Після цього низка партій і організацій висловила обурення. У відповідь на таку реакцію у Офісі президента роз’яснили своє бачення цього процесу.

Великий Київ у Google News

підписатися