16 вересня – день пам’яті Георгія Ґонгадзе і охорони озонового шару. Народні традиції і заборони цього дня

Автор: Галина Ворона
09:40 16.09

В Україні 16 вересня вшановують пам’ять Георгія Гонгадзе, у світі відзначають День охорони озонового шару.
Іменини сьогодні у Василини, Домни, Євфимія, Іоанна, Петра, Феоктиста, Олексія, Іллі, Андрія, Миколи, Сергія та Володимира.

16 вересня – день пам’яті Георгія Ґонгадзе і охорони озонового шару. Народні традиції і заборони цього дня

День пам’яті Георгія Ґонгадзе 

 Георгій Ґонгадзе  – громадський діяч, український опозиційний журналіст грузинського походження, відомий своїми критичними антивладними виступами, засновник та перший головний редактор інтернет-газети “Українська правда”.

Георгій Ґонгадзе зник у Києві 21 рік назад – 16 вересня 2000 року. У листопаді того ж року в лісі Київської області знайшли обезголовлене тіло, яке, за висновками експертів, могло належати журналісту. У 2009 році на Київщині знайшли рештки черепа нібито Ґонгадзе. Поховали Ґонгадзе 22 березня 2016 року в Києві.

Вбивство Гонгадзе викликало широкий резонанс в Україні та за її межами, особливо після “касетного скандалу”, та вважається однією з найгучніших кримінальних справ сучасної України. За найпоширенішою версією, до захоплення та вбивства журналіста причетні високопосадовці, наближені безпосередньо до Леоніда Кучми, який нібито особисто віддавав накази щодо викрадення Ґонгадзе.

15 березня 2008 року Апеляційний суд Києва визнав винними в убивстві Ґонгадзе трьох екс-працівників Департаменту зовнішнього спостереження МВС України – Валерія Костенка, Миколу Протасова та Олександра Поповича. Вони отримали від 12 до 13 років ув’язнення. А 29 січня 2013 року Печерський райсуд Києва засудив екс-начальника департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексія Пукача до довічного позбавлення волі, визнавши його винним у вбивстві Георгія Ґонгадзе. Цього року Верховний суд залишив у силі довічне ув’язнення Пукача за вбивство Ґонгадзе.

У вересні минулого року на столичному Хрещатику відкрили меморіальну дошку, присвячену засновнику “Української правди”, журналісту Георгію Ґонгадзе (ФОТО). 

Читайте також: В Києві пройде акція пам’яті Георгія‌ ‌Гонгадзе – деталі

Міжнародний день охорони озонового шару

У 1994 році Генеральна Асамблея ООН проголосила 16 вересня Міжнародним днем охорони озонового шару. День встановлено на згадку про підписання Монреальського протоколу про речовини, що руйнують озоновий шар.

У 1987 році 36 країн, у тому числі й СРСР, підписали документ, згідно з яким країни-учасниці повинні були обмежити та повністю припинити виробництво озоноруйнівних речовин.

Озоновий шар – цей тонкий газовий щит, що захищає Землю від згубної дії сонячної радіації, сприяючи тим самим збереженню життя на планеті.

У 1980-ті роки вчені зробили відкриття: в районі Антарктиди загальний вміст озону зменшився у два рази. Саме тоді з’явилося поняття “зонова діра”. Вчені з’ясували, що на виснаження озону впливає окис хлору. Він є продуктом заводів, підприємств промисловості.

Яке сьогодні православне релігійне свято

У церкві 16 вересня вшановують двох святих мучениць: Василину і Домну. У народі день назвали “Домна Доброродна”. Цього дня наші предки влаштовували в своїх будинках генеральне прибирання. Старі речі викидали або спалювали, їх також віддавали жебракам. Вважалося, що таким чином можна залучити удачу і благополуччя на рік вперед.

Народні прикмети та традиції

 • Якщо на Василини тепла днина, то зима буде довгою;
 • Якщо вдень тримається туман, то всі польові роботи будуть легкими та успішними;
 • Якщо навколо молодого або повного місяця видно туман, то буде сонячна погода;
 • Якщо у другій половині дня дощить, то негода затримається на кілька днів;
 • Якщо птахи літають низько над землею, то погода погіршиться.

Що не можна робити сьогодні

 • Лаятися, сваритися та кричати;
 • Займатися важкою фізичною працею та садівництвом;
 • Тримати вдома старі та поламані речі;
 • Відмовляти у допомозі;
 • Їсти жирну та шкідливу їжу;
 • Дивитись у дзеркало до світанку.

Читайте також: Вжух! – і вже середина вересня. Прогноз погоди на наступний тиждень

Нагадаємо, 18 вересня Україна долучиться до всесвітньої акції World Cleanup Day. Які локації прибиратимуть у Києві (ПЕРЕЛІК)

Великий Київ у Google News

підписатися